Manisa ili Kula ilçesi el sanatları
Handicrafts of Kula district in Manisa
  1. Tez No: 297521
  2. Yazar: HİLAL BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yüzyıllardır varlığını sürdürülen el sanatları, günümüzde kullanım amacı değişmesine rağmen, bazı yörelerde az da olsa yapılmaktadır. Bu yörelerden biri olan Manisa ili Kula ilçesinde halen keçecilik, bakırcılık ve halıcılık ile uğraşılmaktadır.Bu çalışmada, Manisa ili Kula ilçesi el sanatları olan keçecilik, bakırcılık ve halıcılık araştırılmıştır. Araştırmada keçeciliğin, bakırcılığın ve halıcılığın günümüzdeki durumu incelenmiş, bu el sanatlarının yapımında kullanılan araç gereçler, ürünlerin yapım aşamaları ve elde edilen ürünlerin tek tek fotoğrafları çekilmiştir. Ayrıca keçecilik, bakırcılık ve halıcılıkla uğraşan kişilerle karşılıklı görüşmeler yapılarak bu el sanatları ile ilgili elde edilen bilgilerle araştırma desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The handicrafts, which have been done for centuries are still made in some regions although their aims have changed a lot in these days. People still deal with feltmaking, copperworking and handweaving carpets in one of this regions, Kula District in Manisa.In this study, feltmaking, copperworking and handweaving carpets which are handicrafts of Kula,Manisa have been researched. In this research the situation of feltmaking, copperworking and handweaving in our days has been studied, tools used by making these handicrafts, the production stages and the photographes of each product have supported this research. In addition, the information related to these handicrafts has been collected by negotiating people who deal with felt making, copperworking and handweaeving carpets.