Ankara ili Etimesgut İlçesi Şeyh Şamil İlköğretim Okulu öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve obezite durumu
Şeyh Şamil Elemantary School Students ' nutrition habits and obesity conditions in Etimesgut District in Ankara Province
  1. Tez No: 297522
  2. Yazar: FATMA İLKNUR EVRİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Ankara İli Etimesgut İlçesi Şeyh Şamil İlköğretim Okulunun 6., 7. ve 8. sınıflarında öğrenim gören 209 kız, 216 erkek toplam 425 öğrencinin beslenme alışkanlıkları ve obezite durumlarını belirlemek amacı ile planlanmıştır.Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin % 68.5'i üç öğün tüketirken, % 84.9'u öğün atlamaktadır. En fazla atlanan öğün % 47.3 oranı ile sabah kahvaltısıdır. Öğün atlayanlar ?canım istemiyor ve vaktim yok? nedenlerini belirtmişlerdir. Sabah kahvaltısında en çok tüketilen yiyecek peynir (% 90.1), içecek ise çay (% 79.8) olarak bulunmuştur. Öğrenciler öğle yemeklerini % 64.4 oranı ile evde yemekte ve %85.9'u ara öğün tüketmektedir. Ara öğünlerde en çok yiyeceklerden simit (% 46.9), içeceklerden kola (% 45.9) tüketilmektedir. Ailelerinde yemekler ayrı kaplarda (% 91.5), masada (% 60.0) ve hep birlikte (%93.9) yenmektedir. Öğrencilerin sınav zamanı, hastayken, yorgunken ve üzüntülüyken iştahlarının azaldığı, sevinç, heyecan ve yolculukta arttığı bulunmuştur. Öğrencilerin çeşitli besinleri tüketim sıklıkları incelendiğinde her gün en fazla ekmek (% 94.8), peynir (% 84.7), meyve (% 66.1), domates (% 65.2), yoğurt (% 57.3) tüketildiği belirlenmiştir. Öğrencilerin hiçbiri düzenli spor yapmamaktadır. Öğrencilerin % 55.1'i fiziksel görünümlerinden memnunken, % 20.7'si kısa, % 14.4'ü uzun boylu olduğunu, % 21.2'si zayıf, % 19.5'i şişman olduğunu düşünmektedir. Ölçümler sonucunda ise % 19.3'ü çok zayıf-zayıf, % 51.1'i normal, % 29.7'si hafif şişman-şişman olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to identify the eating habits and obesity of 425 students (209 girls; 216 boys) attending grades 6., 7. and 8 in Şeyh Şamil Primary School in Etimesgut, Ankara.The results revealed that while 68.5% of students consumed three meals a day, 84.9 % missed one meal. The most commonly missed meal was breakfast (47.3 %). The reasons for skipping meals was ?I do not want to eat and I do not have time?. The most frequently consumed breakfast food was cheese (90.1 %) and beverage was tea (79.8 %). Most students ate lunch at home (64.4 %) and 85.9 % ate snacks between meals. The most common food between meals was ?simit? (bread with sesame seeds) (46.9 %), and the most common drink was Coke (45.9 %). At home, they mostly ate from separate dishes (91.5 %), at the table (60.0 %) and with the whole family (93.9%). Students had less appetite during exam times and when ill, tired or upset, and the had more appetite when happy, excited and travelling. The consumption frequency of foods among these childre were as follows: bread (94.8 %), cheese (84.7 %), fruit (66.1 %), tomatoes (65. 2%), yoghurt (57.3 %). None of the students were regular exercisers. While 55.1 % were happy with their physical appearance, 20.7 % thought they were too short, 14.4 % thought they were too tall, 21.2 % thought they were too underweight, and 19.5 % thought they were overweight. As a result of measurements, on the other hand, 19.3 % were found to be underweight-thin, 51.1 % were found to be normal, and 29.7 % were chubby-overweight.