Laguerre ve q-Laguerre polinomları
Laguerre and q-Laguerre polynomials
  1. Tez No: 297546
  2. Yazar: ORKUN DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde polinomlar üzerinde durulmuş, ortogonal polinomlar ile ilgili teoremler ve-rilmiştir.Üçüncü bölümde Laguerre Polinomlarını tanımı verilmiş ve sağladığı bazı özellikler gösteril-miştir.Dördüncü bölümde q-analizi açıklanmış, bazı fonksiyonların ve teoremlerin q-genişlemeleri elde edilmiştir.Beşinci bölümde q-Laguerre Polinomları tanımı elde edilmiş ve Laguerre Polinomlarınınq-genişlemeleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapters.The firsth chapter is devoted to introduction.In the second chapter, polynomials are focused and theorems of ortogonal polynomials are given.In the third chapter, definition and some characteristics of Laguerre Polynomials are given.In the fourth chapter, q-extension is explained and q-extensions of some functions and theorems are explained.In the fifth chapter, defination of q-Laguerre Polynomials are obtained and q-extensions of them are given.