Katlı ortogonal polinomların bazı özellikleri
Some properties of multiple orthogonal polynomials
- Tez No: 170301
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ALTIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Doktora Tezi KATLI ORTOGONAL POLİNOMLARIN BAZI ÖZELLİKLERİ Mehmet Ali ÖZARSLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitttstt Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Abdullah ALTIN Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. ikinci bölümde, tez için gerekli olan bazı kavramlar verilmiş ve bunlara ilişkin bazı temel sonuçlar hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde, reel eksen üzerinde“Katlı Ortogonal Polinomlar”tanıtılmıştır. Daha sonra bu polinomlara örnek olarak“Jacobi Pineiro Polinomları”,“/.ve II. Çeşit Katlı Laguerre Polinomları”ve“Jacobi Angelesco Polinomları”incelenmiştir. Dördüncü bölümde,“Diskre Katlı Ortogonal Polinomlar”tanıtılıp“Katlı Charlier Polinomları”nın bazı sonuçları verilmiştir. Bu çalışmanın orjinal sonuçları beşinci ve altıncı bölümde yer almaktadır Beşinci bölümde,“Katlı q- Ortogonal Polinomlar”tanımlanmış ve sıfırlarının özel likleri incelenmiştir. Altıncı bölümde“/.ve II. Çeşit Katlı q- Laguerre Polinomları”verilip Rodrigues formülleri ve açık ifadeleri elde edilmiştir. 2005, 55 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Jacobi Pineiro Polinomları, Jacobi Angelesco Poli nomları, Katlı Charlier Polinomları, I. ve 11. Çeşit Katlı q- Laguerre Polinomları, Rodrigues formülü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis SOME PROPERTIES OP MULTIPLE ORTHOGONAL POLYNOMIALS Mehmet AK ÖZARSLAN Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Abdullah ALTIN This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with the preHminaries, definitions and necessary theorems that will be needed for later use. In the third chapter,“Multiple Orthogonal Polynomials”were introduced on the real axis. Furthermore,“Jacobi Pineiro Polynomials”and“Jacobi Angelesco Polynomi als”were examined as an examples to these polynomials. In the fourth chapter,“Discrete Multiple Orthogonal Polynomials”were introduced and some results of“Multiple Charlier Polynomials”were given. Original results are contained in the fifth and sixth chapter. In the fifth chapter,“Multiple g-Orthogonal Polynomials”were defined and some properties of their zeros are examined. In the sixth chapter“Multiple g-Laguerre Polynomials of the First and the Second Kind ”were given and their Rodrigues type formulas and explicit expressions were obtained. It was also shown that the results were coincide with the classical case. 2005, 55 pages Key Words : Jacobi Pineiro Polynomials, JacobiAngelesco Polynomials, Multiple Charlier Polynomials, Multiple g-Laguerre Polynomials of the First and Second Kind, Rodrigues Type Formula.