Bazı W UMA türü sistemlerinin dikine hız eğrisi gözlemleri
Radial velocity observations of some W UMA type systems
  1. Tez No: 297549
  2. Yazar: SABİHA HANDE GÜRSOYTRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden tayfsal gözlemleri elde edilen TYC 1761-1246-1, ASAS 013630+0150.3 ve ASAS 225832+0552.4 sistemleri için indirgemeler ve analizler gerçekleştirilmiştir. Bu sistemlerin; çapraz korelasyon fonksiyonu ve genişleme fonksiyonu yöntemlerinden yararlanılarak belirlenen dikine hız eğrileri ile kütle oranları, dikine hız eğrilerinin genlikleri elde edilmiştir. Bu çalışmada TYC 1761-1246-1 için ilk kez dikine hız eğrisi elde edilmiştir, diğer iki sistem için ise daha güvenilir dikine hız eğrileri elde edilmiştir. Çalışmada bunların yanı sıra CK Boo, V839 Oph ve GR Vir sistemlerinin David Dunlap Gözlemevi'nden elde edilen tayfsal gözlemlerinin indirgenmesi, çapraz korelasyon fonksiyonu ve genişleme fonksiyonu yöntemi ile analizi sonucunda elde edilmiş dikine hız eğrileri verilmiştir. Daha önceden çalışılmış olan DDO tayflarından dikine hız eğrisi elde etmekteki amaç ise çalışmanın hedef yıldızlarına ilişkin bir denetleme gerçekleştirmektir. Çalışmada tüm tayfsal indirgemeler için IRAF (Image Reduction and Analysis Facilty) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the spectral observations of the systems TYC 1761-1246-1, ASAS 013630+0150.3 and ASAS 225832+0552.4 taken at TÜBİTAK National Observatory the reductions and analysis performed. For these systems, radial velocity curves which were obtained by using the cross-correlation function and broadening function methods, and mass ratios, amplitudes of radial velocity curves has given. For the TYC 1761-1246-1 system, radial velocity curve is obtained for the first time, and for the other two systems more reliable radial velocity curves are obtained. In addition to these systems for CK Boo, V839 Oph and GR Vir systems which have spectral observations taken at David Dunlap Observatory, reductions has done and with using broadening functions and cross correlation methods radial velocity curves are obtained. Radial velocity curves of these three systems has been at the literature and in this work those are studied again for checking the work has done for other systems. In this work IRAF (Image Reduction Facility) were used for spectral reductions.