Bakulovirus enfekteli Spodoptera littoralis Boisd. larvalarında detoksifikasyon enzimlerinde görülen değişimler
Alternations of detoxification enzymes of the baculovirus infected Spodoptera littoralis (Boisd) larvae
- Tez No: 297554
- Danışmanlar: PROF. DR. M. OKTAY GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Pamuk yaprak kurdu, Spodoptera littoralis (Boisd.), birçok bitkide ekonomik zarar yapan önemli bir zararlıdır. Bu zararlı ile savaşımda yaygın olarak İnsektisitler kullanılmaktadır. Bu yöntem pahalı olmasının yanında çevre ve insan sağlığı açısından riskler içermektedir. Bu nedenle; entomopatojen mikroorganizmaların kullanımı gittikçe artmaktadır. Bu yaklaşım daha ekonomik ve çevre dostudur. Bu çalışmada Spodoptera littoralis (Boisd.)'e karşı uygulanan bakulovirus izolatı SpliNPV-TR1 ile enfekteli larvaların detoksifikasyon enzim aktivite değişimleri araştırılmıştır. Bu çalışmada 2 farklı doz (3,000 OBs ve 250,000 OBs) ve kontrol amaçlı olarak enfekte edilmemiş larvalar kullanılmıştır. Detoksifikasyon enzim aktivitelerine belirli zaman aralığında bakılmış ve önemli ölçüde artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Egyptian cotton leaf worm, Spodoptera littoralis (Boisd) is one of the most important pest on many crops. Insecticides widely use to control of them. This method is not only expensive also deleterious the environment and human health. Therefore entomopathogen microorganisms use getting popular. This method is economically and environmentally friendly. The objective of this study was to investigate of understanding their changing detoxification enzyme using bakulovirus isolates SpliNPV-TR1 against with Spodoptera littoralis (Boisd.) larvae. Two different doses (3,000 OBs and 250,000OBs) applied the larvae and uninfected larvae used for control. Detoxification enzyme activities were estimated in several intervals and their activities increased significantly.