Hepatit B virus yüzey antijeninin baculovirus sistemi ile böcek (trichoplusia ni) hücre kültüründe ekspresyonu
Expression of hepatitis B virus surface antigen in insect cells (trichoplusia) with a baculovirus system
- Tez No: 91977
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN KUBAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Hepatit B virusu pozitif hastaların serumundan PCR metodu kullanılarak HBsAg gen bölgesi amplifiye edilmiş, bu amplikonlar önce E.coli klonlama vektörüne aktarılmış daha sonra bu vektörden alınan gen bölgesi baculovirus'lar için transfeksiyon vektörü olan pMelBac plazmidine klonlanmıştır. Elde edilen rekombinant vektör, böcek (Trichiplusia ni) hücre kültürüne (High Five Cell) transfekte edilmiştir. Daha sonra hücre kültürü içinden, rekombine olan hücreler ayrılmış ve yeterli şekilde HBsAg ürettikleri ELISA ile gösterilmiştir. Çalışma sonucunda rekombinant DNA teknolojisinin Bilim Dalı laboratuvar pratiğine sokulması amacına da ulaşılmıştır. İlave olarak baculovirus-böcek hücre kültür sistemi ile rekombinant proteinlerin elde edilmesinin diğer yöntemlere göre önemli avantajlar sağladığı da gösterilmiştir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXPRESSION OF HEPATITIS B VIRUS SURFACE ANTIGEN IN INSECT CELLS (TRICHOPLUSIA Nl) WITH A BACULOVIRUS SYSTEM In this study, by using PCR method HBsAg gene was amplified from hepatit B virus positive patients serum. These amplicons first transfered to E.coli cloning vector and then the gene taken from this vector was cloned to pMelBac transfection vector for baculovirus. Trichiplusia ni. The recombinant vector that was obtained, transfected to insect (Trichiplusia ni) cell culture (High Five cell). The recombinant cells were purified from cell culture and it was seen by ELISA that they produce HBsAg sufficiently. By completing this thesis study, it was achieved that the application of recombinant DNA techniques has been a routine procedure in daily practice of our laboratory. In addition, it was shown that obtaining the recombinant proteins by using Baculovirus-insect cell culture system has some advantages when compared with other procedures. 38