Ülkemizde kent parkı işlevlerini belirleyen etmenler
Factors determining city park functions in our country
- Tez No: 297560
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bir şehrin estetik ve mimari formunun güçlü bir elemanı olan kent parkları, ekolojik olarak önemli olmanın yanı sıra, sosyal kaynaşmayı sağlama, toplumsal gelişmeyi körükleme, ekonomik amaç ve aktiviteleri destekleme, eğitim gibi kent ve kentli için önemli olan pek çok işlevi barındırır.Bu çalışma kapsamında kent parklarında bulunması gerekli işlevlerin belirlenerek, Gençlik Parkı ve Central Park örnekleri üzerinden değerlendirilmesi bu kapsamda her iki parkın zaman içerisinde işlevlerindeki değişimin belirlenerek, bugünkü durumları açısından karşılaştırılmaları buna bağlı olarak yeterliliklerinin saptanması amaçlanmıştır.Sonuç olarak; tarihsel süreçler içerisinde parkların, işlevleri açısından inişler ve çıkışlar yaşadıkları, zamanla bozulmalara uğrayarak işlevlerini kaybettikleri ve yenilenmeye ihtiyaç duydukları belirlenmiş bu bağlamda çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a strong element of aesthetical and architectural form of an urban area, city parks not only have ecological importance but also contain many functions essential for the urban and dwellers such as enforcing social harmony, feeding communal development, supporting economical objectives and activities, and education.The aim of this study is with determining the functions that city parks have to contain considering examples of Gençlik Park and Central Park to judge their current capability through comparing their current situation with their changes in history.As a conclusion, it is determined that during their historical processes, city parks have fluctuations in terms of their functions, lose them in time as a result of deterioration and need restoration, and some solutions were offered in this respect.