Batılı tarihçilerin gözünden Moğolların Uzak Doğu siyaseti (13. yüzyılın ikinci yarısı)
Far East policy of Mongols from view of European historians (In the second half of 13. centrury)
- Tez No: 741538
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1206 yılında Temuçin Çengiz Han unvanını alarak imparatorluğun kuruluşunu da ilan etmiş oldu. Çengiz Han ardıllarına temeli sağlam bir devlet bıraktı. Sırasıyla Ögedey, Güyük ve Möngke Han imparatorluk sınırlarını doğu ve batı eksenli olarak genişletti. Kubilay Han'ın 1264 yılında tahta geçmesiyle birlikte Moğol İmparatorluğu tarihinin en geniş sınırlarına erişti. Kubilay Han 1279 yılında Song Hanedanlığı'na son vererek Kuzey ve Güney Çin'i birleştirdi ve Yuan Hanedanlığı'nı kurdu. Kubilay Han diğer Moğol hanlarının aksine Çin'de kalıcı bir hanedanlık sağlamak amacıyla eski Çin geleneklerini benimseyerek yeni bir yönetim anlayışı belirledi. Bu anlayış Kubilay Han'ın ilerleyeceği siyaseti ve hanedanlığını genişleteceği bölgeleri de belirlemesinde önemli bir faktör oldu. Çin'in geçmişten beri temel amacı bölgesel güç olarak Doğu ve Güney Asya'yı kendi kontrolünde tutmaktı. Bu hususta ilk adım olarak Kubilay Han sırasıyla Koryo Krallığı'nı kendi topraklarına dâhil etti. Ardından Japon İmparatorluğu'na iki deniz seferi düzenledi, ancak büyük bir mağlubiyet aldı. Sonrasında Han Hanedanlığı'ndan beri Çin'in bir dizi seferler düzenleyip ele geçirmeye çalıştığı Güney Asya krallıklarına yöneldi. Sırasıyla Dai-Viet, Champa, Pagan ve Java Adası'na birkaç sefer düzenlendi, fakat askerî başarı sağlanamadı. Bu krallıklar savaşın getirdiği zararlardan dolayı Moğolların üstünlüğünü kabul etmek zorunda kaldı. Kubilay Han kendinden önceki Çin hanedanlarının yayılma politikasında başarısız oldu. Kubilay'ın genişleme konusunda doyumsuz, kibirli ve danışmanlarının tavsiyelerinin aksine giden huysuz bir lider olmasının bu başarısızlıkta etkisi büyük oldu. ANAHTAR KELİMELER: Kubilay Han, Moğollar, Yuan Hanedanlığı, Doğu Asya, Güney Asya
Özet (Çeviri)
After Temüjin got tittle of Genghis Khan, he began to establish the Mongol Empire in 1206 and left a storng empire for his successors. During the reigns of Ögedei, Güyük and Möngke Khans, the empire extended from West to East. After their reigns, Kublai succed the throne in 1264 and during this time, the Mongol Empire has reached most greatest borders. When Kublai Khan conqured the Song Dynasty in 1279, he reunited North and South China, where he established Yuan Dynasty. Kublai maintained the same old Chinese state policies during this time so that he would be more able to establish a permenant and strong dynasty in China. With this policy, Kublai Khan drew his policy of expansion. One of the main purposes of the old Chinese dynasties, from the period of the Han Dynasty, was to be strongest empire in far east Asia and to take all Asias trade under their control. In this case, Kublai Khan decided to follow this old policy during his reign. Under this policy, his first step was to invade the Kingdom of Koryo, followed by the Kingdom of Japan, but in this invansion, he was faced with a tragic defeat. Afer this disaster, he looked on to the Southern Asias Kingdoms. Respectively Kublai Khan has tried to conquer Dai-Viet, Champa, Pagan and Java Kingdoms, although military victory was not achieved against these kingdoms. Because of economical collapse, these kingdoms accepted to give homage to the Mongol Empire to avoid further Mongol invansions. After these invansions, Kublai could not capture these kingdoms and his plans have failed because of his arrogant and insatiable behaviours. KEY WORDS: KUBLAI KHAN, MONGOLS, YUAN DYNASTY, EAST ASIA, SOUTH ASIA