Türkiye'de kültür ve doğal çipura (Sparus aurata L. 1758) populasyonları arasındaki filogenetik farklılıkların mitokondriyal gen bölgelerinin DNA dizi analizleri ile tanımlanması
Description of phylogenetic differences between wild and culture populations of gilthead sea bream (Sparus aurata L. 1758) in Turkey by DNA sequences of mitochondrial gene regions
  1. Tez No: 297563
  2. Yazar: LEVENT DOĞANKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN BEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, kıyılarımızda bulunan doğal çipura (Sparus aurata) populasyonları ile balık çiftliklerinde üretilen çipura populasyonlarının filogenetik ilişkilerinin incelenmesi ve bu stoklar arasındaki farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma için Adana, Mersin, Antalya, Bodrum ve İzmir olmak üzere beş istasyon seçilmiştir. Her istasyonda doğal ve kültür balık stoklarından temin edilen örneklerin karaciğerlerinden doku numuneleri alınmış ve DNA izolasyonları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen DNA'lardan, uygun primerler kullanılarak mitokondriyal 12S rRNA, Sitokrom oksidaz II ve Sitokrom b genleri polimeraz zincir reaksiyonu ile çoğaltılmıştır. Bu işlem sonrası gerçekleştirilen pürifikasyon aşamasının ardından gen bölgelerine ait nükleotid dizileri otomatik DNA dizileme cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen verilerden konsensüs ağaçları oluşturulmuş ve populasyonların birbirleri ile olan ilişkileri filogenetik ağaçlarla gösterilmiştir.Hem doğal hem de kültür örnekleri arasındaki farklılıkların çok düşük olduğu ve herhangi bir alt dal varlığı ya da bölgesel farklılık bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phylogenetic differences between wild and cultured populations of gilthead sea bream (Sparus aurata) were investigated.In this purpose, five sampling area were chosen as Adana, Mersin, Antalya, Bodrum and İzmir. DNA isolations were performed by commercial kits from liver tissue. Three mitochondrial gene regions (12S rRNA, Cytochrome Oxidase II ve Sitokrom b) were amplified with PCR (polymerase chain reaction) and the PCR products were sequenced. The sequence data were used for phylogenetic analysis.As a result, there were no significant genetic differences neither between wild fish nor cultured stocks. There were no evidence of distinct subdivided populations and all samples seemed monophyletic.