Çim alanlarda bazı su tutucu polimerlerin kullanılma olanakları
Using possibilitties of some water holding polymers in lawn areas
  1. Tez No: 297572
  2. Yazar: BERNA EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER SIRRI SEVİMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü Deneme Tarlası'nda 2008-2009 yıllarında tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde üç tekrarlamalı olarak yapılmıştır. Deneme materyali olarak üç farklı su tutucu polimer (stockosorb, kristajel, soil moist) ve bu polimerlerin beş farklı dozu (0, 25, 50, 75, 100 g/m2) ile rulo çim kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilere göre, kardeş sayısı bakımından hem su tutucu polimerler hem de polimer dozları arasındaki farklılıkların etkili olduğu görülmüştür. 100 g/m2 stockosorb uygulaması ile 1 dm2'lik alanda en yüksek sayıda kardeşlenme meydana gelmiştir. Hiç polimer uygulanmayan parsellerde ise en düşük sayıda kardeş oluşmuştur. Sadece kardeş sayısı bakımından polimerler arasındaki fark önemli çıkmıştır. Uygulanan polimer dozları 0, 25, 50, 75, 100 g/m2 şeklinde arttıkça kışa dayanımda artış, kaplama derecesinde ise bitkilerin daha sık olduğu görülmüştür. Hiç polimer uygulanmayan parsellerdeki bitkilerin kendilerini yenileyebilme güçleri çok zayıf durumda seyretmesine karşılık, 50-75-100 g/m2 olarak polimer uygulanan parsellerde büyüme hızı çok yüksek düzeyde olmuştur. İlkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde polimer dozları 0, 25, 50, 75, 100 g/m2 şeklinde arttıkça, yaprak uzunluğu artarken, yaprak rengi de daha açık olmuştur. Polimer dozları 0, 25, 50, 75, 100 g/m2 şeklinde arttıkça yaprak genişlikleri de artmıştır.
Özet (Çeviri)
This research section of Ankara University Faculty of Agriculture, Field Crop Field Trial in the year 2008-2009 in split plot experiment in randomized complete block design with three replications was built as the. Polymer material as the experiment three different water holder (stockosorb, kristajel, soil moist) and five different doses of these polymers (0, 25, 50, 75, 100 g/m2) was used with a lawn roller.According to the data obtained from the research, number of siblings in terms of both polymers and polymer water-conservative differences between doses were observed to be effective. With 100 g/m2 stockosorb practice field the highest number of fraternal dm2'lik has occurred. The lowest number ever in the plots not enforced polymers were formed in the brothers. Only significant difference between polymers in terms of number of siblings came. Applied polymer doses 0, 25, 50, 75, 100 g/m2 increase in resistance in the form of increases in the winter, the plants in the degree of coating is deemed to be more frequent. No polymer plants renew themselves in enforced parcel of the power is too weak to watch money, 50-75-100 g/m2 applied as a polymer with a very high level of growth in the parcel was. Spring, summer and autumn seasons polymer doses of 0, 25, 50, 75, 100 g/m2 in the form of increases, increased leaf length, leaf color was also lighter. Polymer doses of 0, 25, 50, 75, 100 g/m2 in the form of increases in leaf width increased.