Çankaya ilçesindeki (Ankara) bazı çim alanlarında bulunan Tylenchida (nematoda) türleri üzerinde taksonomik araştırmalar
  1. Tez No: 16554
  2. Yazar: HASAN CELAL AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. EMEL ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇANKAYA İLÇESİNDEKİ (ANKARA) BAZI ÇİM ALANLARINDA BULUNAN TYLENCHİDA (NEMATODA) TÜRLERİ ÜZERİNDE TAKSÖNOMİK ARAŞTIRMALAR Hasan Celal AKGÜL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabil im Dalı Danışman : Pro f. Dr. M. Emel ÖKTEN 1991, Sayfa 1155 Jüri : Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN : Prof. Dr. Neşet KILINÇER : Prof.Dr. Nedim UYGUN Bu çalışmada Çankaya (Ankara) ilçesinde çim alanlarda bulunan Tylenchida takımına ait bitki paraziti türlerin faunistik ve taksonomik olmak üzere iki bölümde incelemesi yapılmıştır. 1989 yılında ergin Tylenchida türlerinin çoğunlukla bulunduğu yazIV aylarında Çankaya (Ankara) ilçesindeki toplam 100 parkı temsilen 20 parktaki çim alanlara gidilerek toprak ve çim örnekleri alınmıştır. Alınan toprak örneklerinden elde edilen nematodların daimi preparatları hazırlanarak, Tylenchida takımına ait türlerin ölçüm ve teşhisleri yapılmıştır. Her türün tanımı, sinonimleri, görülen varyasyonlar, çalışma kapsamına giren çim alanlardaki yayılışı ve literatürde kayıtlı yayılışı ve habitatları verilmiştir. Ayrıca çim alanlardan tekniğine uygun olarak alınan toprak örneklerinde pH, tekstür, besin maddeleri (P 0, K 0), su 2 5 2 ile doymuşluk, tuzluluk, organik madde analizleri Ankara Toprak- Gübre araştırma Enstitüsünde yaptırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda Tylenchida takımının Tylenchina alt takımından ve Tylenchoidea, Dolichodoroidea, Hoplolaimoidea üst familyasından beş familya, dokuz alt familya, onüç cinse bağlı onsekiz tür; Hexatylina alt takımından ve ânguinoidea üstfamil- yasmdaa Ânguinidae familyasına bağlı Ditylenchus cinsinden iki tür olmak üzere toplam 20 tür saptanmıştır. Tesbit edilen türlerden :Basiria conura THORNE ve MALEK, Scutylenchus rugosus SIDDIQi, Helicotylenchus exallus SHER, H. austral is SIDDIQi, Ditylenchus microdens THORNE ve MALEK Türkiye nematod faunası için yeni kayıttır. Bu çalışmada ayrıca Dolichodoridae familyasına bağlı Tvlenchorhynchus. Trophurus ve Scutylenchus cinsinden yeni türler ile Pratylenchidae familyasına bağlı Jpratylencho ides cinsinden yeni bir tür saptanmıştır.Çalışmada Hel icotylenchus digonicus PERRY, H.exallus SHER ve Pratylenchus penetrans COBB türlerinde geniş bir kuyruk varyasyonu tesbit edilmiştir. Ayrıca birbirine yakın iki tür olarak kabul edilmekteyken Öztürk (1990) tarafından gerçekte H» digonicus PERRY' a sinonim olduğu ve aynı türü temsil ettiği saptanan H. canadensis WASEEM bu çalışmada da tesbit edilmiş, sözkonusu türün Öztürk'ü (1990) doğrular şekilde H. digonicus PERRY'un sinonimi olduğu belirlenmiştir. Çalışmada saptanan en yaygın türler, Hel icotylenchus jtligonicus PERRY, Pratylenchus penetrans COBB ve Filenchus filiformis (BUTŞCHLİ ) 'dir. ANAHTAR KELİMELER: Tylenchida, bitki paraziti, taksonomi, çim alanlar, toprak, Çankaya ilçesi (Ankara)
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Masters Thesis TAXONOMIC STUDIES ON THE TYLENCHIDA (NEMATODA) SPECIES IN GRASS AREAS OF ÇANKAYA REGION (ANKARA) Hasan celal AKGÜL Ankara University Graudute school of Natural and Applied Sciences Deparment of Plant Protection Supervisor : Prof.Dr.M. Emel ÖKTEN 1991, Page :J55 Jury : Prof. Dr. M.Emel ÖKTEN : Prof. Dr. Neşe t KİLINÇER : Prof.Dr. Ned im UYGUN In this study, plant parasitic species of Tylenchida order in grass areas of Çankaya region (Ankara) are examined in considering their two main aspects, namely faunistic and taxonomic. In 1989, during the summer months, when adultV1X Tylenchida species are more abundant, soil and grass samples were taken from 20 parks representing 100 parks at Çankaya region. From these samples, nematodes were extracted, prepared and the ones belonging to Tylenchida were measured and identified. Identifications, synonims, possible variations, distribution and habitats of each species are given as a result of both laboratory studies and literature records. In addition to that study, the soil samples taken methodically were analized by Ankara Toprak-gubre Araştırma Enstitüsü for their Ph, texture, nutrition elements (P 0, K 0), 2 5 2 water saturation salinity and organic element characteristics. With this, totally 20 species were determined of which 18 species of 13 genus of 9 subfamilies of 5 families of Tylenchoidea, Dol ichodoro Idea and Hoplolaimoidea superfamilies of Tylenchina suborder of Tylenchida order; and 2 species were of Ditylenchus genus of Anguinidae family of Anguinoidea superfamily of Hexatylina suborder of Tylenchida order. On the order hand, the species Basiria c o nur a THORNE and MALEK, Scutylenchus rugosus SIDDIQt » Helicotylenchus exallus SHER, H. austral is SIDDIQi, Ditylenchus microdens THORNE and MALEK were determined for the first time in the Nematoda fauna of Turkey. In these study four new species are also described. These are Ty 1 encho r hy bchus n.sp., Scutylenchus n.sp., Trophurus n.sp. in the family Dolichodoridae, Pratylenchoides n.sp., in theVX11 family Pratylenchidae. The publications on these species will be promulgated in the future. Tail variations are determined in Helicotylenchus djgonicus PERRY, H.exallus SHER and Pratylenchus penetrans COBB. In this study Helicotylenchus canadensis WASEEM is also determined. This indicates that H.digonieus PERRY is a synonim for H. canadensis WASEEM as mentioned by öztürk (1990), and these are not the separate species as belireved before. 'The most encountered species in this study are Hel icotylencfaus digonicus PERRY» Pratylenchus penetrans COBB and Filenchus fil if ormls fBUTSCHLI). K2Y 'vvOHDS î 5v-leneilida, Plant parasite, tasonony, grass fields» Soil, Çanlıara (Ankara)