LaBr3 kristalinin GEANT4 simülasyon programıyla performansının değerlendirilmesi: Paris projesi
Performance evaluation of LaBr3 crystal with GEANT simulation programme: Paris project
  1. Tez No: 297589
  2. Yazar: DAVUT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında yeni nesil inorganik LaBr3 kristalinin GEANT4 simülasyon programıyla performansının değerlendirilmesi yapılmıştır. LaBr3 kristalinin performansı, şimdiye kadar kullanılan yarıiletken Ge(Germanyum) ve NaI, CsI, BaF2 gibi eski nesil inorganik kristalleriyle karşılaştırmaları yapılmıştır.LaBr3 kristalinin hem tek kristal olarak hem de dedektör toplulukları olarak kullanımının avantaj ve dezavantajları GEANT4 simülasyonuyla araştırılmıştır. Dedektör topluluğu olarak, Fransa'nın GANIL laboratuarında SPIRAL2 tesislerinde kurulması düşünülen PARIS Projesi kapsamında geometri geliştirme çalışmaları incelenmiştir. Bu araştırmalar sonucunda, iki katmanlı kübik geometrinin, iç katmanda küçük boyutlu LaBr3 kristali, dış katmanda ise eski nesil inorganik kristallerin en iyi detektör topluluğu geometrisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis performance evaluation of inorganic LaBr3 crystal has been done using GEANT4 simulation programme. The performance of LaBr3 crystal has been compared with old conventional semiconductor detectors Ge (germanium), and NaI, CsI, BaF2.The advantage or disadvantage of LaBr3 crystal has been investigated by using as individual crystal and as detector array. The geometry of array has been investigated for PARIS project which will be used for SPIRAL2 at GANIL, France. As a results of this investigation it is understood that the cubic geometry inner shell consists is LaBr3 and outer shell is old type conventional inorganic crystal are to be best option for array geometry.