Heterohalka içeren aminofosfin türü ligandların sentezi, karakterizasyonu ve bazı geçiş metal komplekslerinin hazırlanması
Synthesis and characterization of aminophosphines containing heterocylic nitrogen groups and their metal complexes
  1. Tez No: 297590
  2. Yazar: SENA ÖZNERGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SARIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, klorofenilfosfinlerin N-fenil piperazin, N-etil piperazin, 1-amino-4-metil piperazin, 4-metil piperidin ve 4-benzil piperidin ile reaksiyonlarından yeni aminofosfin ligandları sentezlenmiştir. Sentezlenen ligandların sulu hidrojen peroksit, elementel kükürt ve selenyum ile reaksiyonlarından aminofosfinlerin PV tipi kalkojenleri (O,S,Se) elde edilmiştir. Aminofosfinlerin [Mo(CO)4(byp)] ile reaksiyonlarından molibden kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, IR, 1H NMR, 31P NMR ve elementel analiz ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present work, new aminophosphine ligands were synthesized by the reaction of N-phenylpiperazine, N-ethylpiperazine, 1-amino-4-methylpiperazine, 4-methylpiperidine and 4-benzylpiperidine with chlorophenylphosphines. Oxidation of these ligands with aqueous hydrogen peroxide, elemental sulfur or selenium afforded the corresponding aminophosphine oxides, sul ? des and selenides. The molybdenum complexes were synthesized by the reaction of aminophosphines with [Mo(CO)4(byp)]. The compounds were fully characterized by IR, 1H NMR, 31P NMR spectroscopic techniques and by elemental analysis.