L-name uygulanan sıçan dokularında bazı biyokimyasal parametreler üzerine propolisin etkilerinin araştırılması
Studies on effects of propolis on some biochemical parameters in tissues of rats L-name administrated
- Tez No: 297601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA SELAMOĞLU TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Wistar albino türü sıçanlara nitrik oksit (NO) inhibitörü olan L-NAME (N-nitro-L-arginin-metil ester) uygulanarak oluşturulan oksidatif stresin giderilmesinde, propolisin koruyucu rolünü tespit etmek amacıyla, böbrek ve kalp dokularında bazı biyokimyasal analizler yapılmıştır.Çalışmada deney hayvanları; kontrol, propolis, L-NAME ve L-NAME +propolis olmak üzere dört gruba ayrılmıştır.Sıçan böbrek dokularında; L-NAME uygulama grubunda katalaz (CAT) aktivitesi ve malondialdehit (MDA) düzeyinde, kontrol grubuna göre anlamlı artışlar belirlenirken, NO düzeyinde önemli azalma meydana geldi (P?0.001). L-NAME + propolis grubunda ise L-NAME grubu ile karşılaştırıldığında CAT aktivitesi ve MDA miktarında anlamlı azalmalar meydana gelirken, NO düzeyinde önemli artış olduğu gözlendi (P?0.001).
Özet (Çeviri)
In this study, some biochemical analyses have been conducted on kidney and hearth tissues to determine the protective role of propolis eliminating oxidative stress created by L-NAME (N-Nitro-L-arginine methyl estere) which inhibitor of nitric oxide (NO) to Wistar albino rats.In the study, the experiment animals divided into four groups; control, propolis, L-NAME, and L-NAME+propolis.In the rat kidney tissues; compared with the control group, significant increases were determined (P?0.001) on the activity of catalase (CAT) and malondialdehyde (MDA) level in L-NAME group aso significant decrease in the level of NO was observed. On the other hand, in L-NAME + propolis group, as well as significant decreases were determined on CAT activity and MDA level compared with L-NAME group also significant increase in the level of NO was observed (P?0.001).