Göksun-Kızılöz (Kahramanmaraş) demir yataklarının mineralojik ve jeokimyasal özellikleri
Mineralogical and geochemical features of iron deposits in Goksun-Kiziloz (K. Maras)
  1. Tez No: 297602
  2. Yazar: UFUK AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. GÜRHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yüksek lisans tezinin çalışma alanını oluşturan bölge Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı Kızılöz köyü ve civarını kapsamaktadır. Bölgenin demir yataklarının mineralojik ve jeokimyasal özelliklerinin belirlenmesi için Kızılöz'ü temsil edecek şekilde, 17 lokasyondan sistematik olarak örnekleri alınmıştır.Labaratuvar çalışmalarında, Numunelerin kesitler incelendiğinde hepsinin hematit minerali içerdiği görülmektedir. Hematit minerali A-2, A-6, A-7, A-8, A-9 kesitleri dışında iri taneli olmasına rağmen bu kesitlerinde ince taneli görülmektedir. A-1, A-3, A-4 kesitlerinde limonit minerallerinin olduğu belirlenmiştir. A-1 ve P-1, P-2, P-3, P-4, P-5, P-6, P-6, P-7, P-8 kesitlerinin manyetit minerali içerdiği belirlenmiştir. Ayrıca P-5 ve P-8 kesitleri sadece manyetit elementi içerdiği gözlemlenmiştir. Bu üç mineralin dışında P-6 kesitinde götit minerali olduğu belirlenmiştir.XRD sonuçlarına göre farklı değerlerde mineraller belirlenmiştir, araziyi yansıtan ve genel olarak numunelerde gözlenen mineraller sırasıyla hematit, demir oksit, barit, kuvars şeklindedir. Sadece A-6 numunesinde diğerlerinden farklı olarak kuvars minerali belirlenmemiştir.Kızılöz demir yataklarından alınan numuneleri XRF analiz sonuçlarına göre Fe2O3, % 8.01 ile % 77.76 arasında değişmektedir. Fe2O3 oranı sadece A-5 numunesinde en düşük(% 8.01) olduğu belirlenmiştir. En yüksek değer ise A-1 numunesinde belirlenmiştir. A-7 örneği incelendiğinde Fe2O3 oranın en yüksek ikinci değere sahip olduğu gözlenmektedir. Ayrıca A-7 numunesi en yüksek Zn(331,46 ppm) ve Cu(137,56 ppm) elementi konsantrasyonunu göstermektedir.Sonuçlar neticesinde bölgeden alınan numunelerin kimyasal analiz sonuçlarına göre Fe2O3 oranının yüksek olması, bölgede Fe'nin varlığını ortaya koymuştur. Kimyasal incelemelerde ortaya çıkan Fe2O3 oranının ortalamasının % 70 civarında olması ise bölgede demir cevherleşmesinin olduğunu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Master's thesis that forms the subject of study area is the close to Kızılöz Village of Göksun province.Therefore, the investiget area of iron deposit, representing the Kızılöz village to cover all of the way, take the 17 locations are systematically .In the study of laboratory, when all thin section examined, all samples include hematite minerals. Hematite mineral is fine grain in A-2, A-6, A-7, A-8, A-9 of thin section. A-1 and P-1, P-2, P-3, P-4, P-5, P-6, P-7, P-8 of thin section include limonite mineral. While, P-5 and P-8 of thin section observed include only magnetite mineral and thin section of P-6 contain goethite mineral.The XRD patterns of some investigated samples are reported, representing the samples include respectively hematite, iron oxide, barite and quartz. Only P-6 sample is not determined include quartz mineral.The XRF patterns of some investigated samples are reported, Fe2O3 contents vary between 8.01 and 86.3 %. Fe2O3 ratio is very low in A-5 sample and is very high in A-1 sample. Also, A-7 sample investigated very high concentration of Zn and Cu element.