Sarımsak Dağı ve Körkün Vadisi'nin (Pozantı-Adana) biryofit florası
The bryophyte flora of Sarimsak Mountain and Körkün Valley (Pozanti-Adana)
  1. Tez No: 297600
  2. Yazar: FİGEN CIHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY EZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Sarımsak Dağı ve Körkün Vadisi'nin (Pozantı-Adana) biryofit florası araştırılmıştır. Araştırma alanından toplanan 558 biryofit örneğinin teşhisi sonucunda toplam 18 familyaya ait 42 cins ve bu cinslere ait 102 takson (100 karayosunu, 2 ciğerotu) belirlenmiştir. 11 karayosunu taksonu Henderson (1961) kareleme sistemine göre C13 karesi için yeni kayıt olarak saptanmıştır. Bryum ve Grimmia 9 taksonla, Orthotrichum ve Syntrichia 7 taksonla en kalabalık cinslerdir. Pottiaceae 39 taksonla (% 38), Grimmiaceae 15 taksonla (% 15) ve Brachytheciaceae 11 taksonla (% 11) en kalabalık familyalardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bryophyte flora of Sarımsak Mountain and Körkün Valley (Pozantı-Adana) was investigated. After the identification of 558 bryophyte specimens collected from the study area, total 102 taxa (100 moss taxa, 2 liverwort taxa) belonging to 18 families and 42 genera were determined. 11 moss taxa were reported for the first time from C13 grid-square in the system adopted by Henderson (1961). The largest genera are Bryum and Grimmia with 9 taxa, Orthotrichum and Syntrichia with 7 taxa. The largest families are Pottiaceae with 39 taxa (38 %), Grimmiaceae with 15 taxa (15 %) and Brachytheciaceae with 11 taxa (11 %).