Ömer-Gecek (Afyonkarahisar) bölgesi jeotermal sahasının sondajcılık işlemleri
Geothermal drilling operation in Omer-Gecek (Afyonkarahisar) area
  1. Tez No: 297603
  2. Yazar: CAN FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. GÜRHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnceleme alanı olan Ömer-Gecek, Afyonkarahisar iline bağlı, Afyonkarahisar Kütahya karayolu üzerinde Afyonkarahisara yaklaşık 15 km. uzaklıkta yer almaktadır.Ömer-Gecek bölgesinde yapılan jeotermal sondaj, formasyon özelliklerine göre(alüvyon, şist, mermer) rotary sondaj makinasıyla yapılmıştır. Açılan sondajda termal su Afyon metamorfitleri(mermer ve şist) içinde yer almaktadır. Delme işlemi ilk olarak 0-38 m. 26“ matkapla ilerleme yapıldıktan sonra 0-38 m. 20”tecrit borusu indirilerek boru ile kuyu cidarı 1,83 gr/cm3 yoğunlukta çimento ile çimentolanmıştır. Çimento donduktan sonra 17 ½“ matkapla ilerlemeye geçilmiştir. 38-337 m. arası 17 ½ ”matkapla delindikten sonra, 0-337 metreye 13 3/8“ üretim borusu indirilmiştir. 0-337 m. arası 12 m3 1,83 gr/cm3 yoğunlukta çimento şerbeti ile çimentolanmıştır. 337-683 m. 12 1/4”çapta matkapla delinmiştir. 337-495 metreye 9 5/8“, 495-676 metreye 6 5/8”kapalı-filtreli casing lineer borular indirilmiştir. Yapılan kimyasal analizler sonucunda Ömer-Gecek deki termal su Na>K>Ca>Mg ve Cl>HCO3>SO4 karakterli olduğu görülmektedir. Suyun debisi ortalama 90 lt/sn' dir. Jeotermal sıcak su 550 m den sonra çıkmaktadır. Su sıcaklığı max. 118 0C olup bölgenin en yüksek sıcak suyudur. Su, fiziksel ve kimyasal özelliğiyle konut ısıtmada kullanılabilir özelliktedir.
Özet (Çeviri)
Omer-Gecek study area is a town in the vicinty of Afyonkarahisar and located 15 km on the Afyonkarahisar highway.Geotermal drilling in the area of Omer-Gecek was performed by rotary drilling machine according to the properties of formation (alluvium, schist, marble). Geotermal water in the opareted wellbore was found in Afyonkarahisar metomarphic rocks(marble and schist)Drilling was performed by using 26“ drill up to 38 m. depht, secandly 20”isolation pipes were placed in this hole then the gap between wellbore hole and 20“ pipe was filled with cement with a dansity.After hardening the filled cemant, drilling up to 337 m depth was done using 17 ½ ”drill. 13 3/8“ production tubing was installed for the depth of borehole(0-337 m). Again the gap between wellbore wall and 13 3/8”production pipe was filled with 1,83 gr/cm3 density. Next the borehole depth was deepand by using 12 1/4“ drill up to 683 m for the section 337-495 m 9 5/8”and fort he section were installed 495-676 m 6 5/8" plane casing pipes.The thermal water in Omer-Gecek, found to be rich in Na>K>Ca>Mg and Cl>HCO3>SO4 as a result of the chemical analysis. The water flow rate of approximately 90 lt/sec. Geotermaal hot water appears starting from 550 m depth. Maximum temprature of the water is 118 0C which is the highest level of temprature in the region.The properties of water are suitable for residential heating.