Bir çimento fabrikasındaki soğutma kulesinin optimizasyonu
Cooling tower optimization in a cement factory
- Tez No: 297604
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çimento fabrikalarında soğutma kuleleri yaygın olarak kullanılan bir ısı değiştirici sistemdir. Soğutma kulelerinin amacı hem atık gazın sıcaklığını istenilen değerlere indirmek hem de atık gazda bulunan tozun pülverize su vasıtasıyla belirli bir oranda çöktürülmesini sağlamaktır. Kule içine verilen su miktarı, sistemin doğru ve etkin çalışması bakımından önemli bir parametredir. Bu çalışmada kule içine gelen sıcak havanın sıcaklık ve hızını ve kuleye giren pompa suyunun sıcaklığını ölçerek kuleye su girişini sağlayan grupları otomatik olarak kontrol eden bir program yazılmıştır. Bu şekilde sıcaklık ve debi parametrelerinin ikisini de hesaba katarak istenilen kule çıkış hava set sıcaklığına düşürülürken herhangi bir arızaya sebebiyet vermeden kule kontrolü sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cooling towers are used commonly as a heat exchange system in cement factories. The main purpose of cooling towers is cool down the hot waste gases and separate dust from the gas relatively with the help of pulverized water. The amount of water is very critical parameter for the efficiency of the cooling tower. In this project a computer program is written that controls the water inlet groups by measuring the hot gas temperature and velocity and inlet water temperature. By adding the temperature and flow parameter cooling tower output air temperature can be controlled without causing any failure.