Bölgeler arası verim farklılığının üretici gelirine etkisi
Regional differences of yield on effects on agricultural production and income
- Tez No: 297641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Coğrafi ve ekolojik farklılıklar bir ülkede yapılan tarımsal üretimde bölgelere göre değişen verim farklılıklarının olmasına neden olmaktadır. Bu farklılıklar bazen o kadar belirgin sorunlara yol açmaktadır ki, bölgelerarası yer değiştirmelere varan sonuçlar görülebilmektedir. Bölgelerarası gelir farklılıklarını gidermek amacıyla bazı ülkelerde buna yönelik politikalar geliştirilmiştir. Bu politikaların en kapsamlısı AB ülkelerinde uygulanan bölgesel kalkınma politikalarıdır. Coğrafi ve ekolojik koşullarındaki özelliklerden ötürü gelişme olanağı bulunmayan bölgelere farklı politikalar yada ayrıcalıklar sağlanarak ülkenin bütünlüğü korunmakta olup sosyal adaletin de sağlanması gerçekleşmektedir.Bu çalışmada Edirne ili özelinde, aynı il sınırlarında bulunan farklı ilçe ve bunlara bağlı köylerdeki üreticilerin tarımsal ürünlerdeki elde ettikleri gelir düzeyleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Araştırmada Edirne ilinde tarımı yapılan ayçiçeği, buğday ve çeltik ürünlerini üreten 125 adet işletme seçilmiştir. Kısacası araştırmada aynı ürünün tarımını yapan bölgedeki üreticilerin gelir yönünden farklı olup olmadıkları analiz edilmiştir. Yapılan kalitatif ve kantitatif analizlere gore bölgede verim farklılıklarından dolayı gelir farklılıkları tespit edilmiştir. Bu farklılıkların olmaması için Devletin daha nitelikli ve tutarlı tarım politikası izlemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Geographical and ecological differences cause variations in the yield on agricultural production by region. These variations sometimes lead to problems so significant that the results can be seen up to displacements in the regions. Regional policies have been developed for these problems in some countries to resolve differences in income. This is the most comprehensive policies in countries of the EU regional development policies. Geographical and ecological conditions for the features you do not have the possibility of development in different regions of the country by ensuring the integrity of the policies or privileges are protected in the provision of social justice is realized.In this study the case of the province of Edirne, located within the same province in different towns and villages of producers of agricultural products due to their income levels they have achieved are examined in detail. The study of agriculture in the province of Edirne, sunflower, wheat and rice products business produces 125 pieces were selected. In short, the income of producers in the region engaged in agriculture research, the same product was analyzed in terms of whether they were different. According to the analysis of qualitative and quantitative differences in income due to differences in yield were found in the region. This lack of differences in the state for more qualified and monitoring of agricultural policy should be consistent.