Yüksek öğretime yeni başlayan öğrencilerin uyum becerilerini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors affecting higher education skills compliance of new students
  1. Tez No: 297642
  2. Yazar: EMİNE KAFALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, yüksek öğretime yeni başlayan öğrencilerin uyum becerilerinde etkili olan faktörleri belirlemektir. Bu çalışma 2009-2010 eğitim yılında Namık Kemal Üniversitesini kazanıp kayıt yaptıran öğrenciler arasında 15 birimde öğrenim gören 799 kız, ve 865 erkek toplam 1664 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı tipte olup; kişisel bilgi ve hizmetlerde beklentiler, düzenlenen 51 sorulu anket formu ile saptanmıştır.Elde edilen veriler istatistiksel olarak tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistik açısından bilgisayar ortamında PASW 18.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of research carried out is to determine the factors affecting the compliance skills of new students at higher education programmes. This study has been carried out using subjects of 1664 students consisting of 799 female and 865 male students attending 15 departments in 2009-2010 academic years at Namik Kemal University. The study being a descriptive type has been conducted to determine the expectation on services and personal information through PASW 18.0 computing programme in order to evaluate the statistics as descriptive and inferential.