Tekirdağ koşullarında mikrobiyal ve kimyasal gübre uygulamasının kolza (Brassica napus ssp. Oleifera L.) bitkisinin verim ve kalite özelliklerine etkisi
Research on the effect of microbial and chemical manure implementation on yield and yield to rapeseed (Brassica napus ssp. oleifera L.)
- Tez No: 297675
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma 2008-2009 ve 2009-2010 yıllarında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında kışlık olarak yürütülmüştür. Araştırma ?tesadüf bloklarında bölünmüş parseller? deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede çeşit ana parsellere, gübre alt parsellere yerleştirilmiştir. Araştırmada üç kolza çeşidinin (Bristol, Capitol ve Captain) dört farklı azot dozu (0-5-10-15 kg/da) ve iki mikrobiyal gübre dozunun verim ve kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla denemede çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, bitki boyu, ilk dal yüksekliği, dal sayısı, harnup uzunluğu, bitkideki harnup sayısı, harnupta tohum adedi, Bin tane ağırlığı, verim, yağ oranı ve yağ verimi gibi karakterler incelenmiştir.Elde edilen verilere göre; tohum verimi, ham yağ oranı ve ham yağ verimi bakımından çeşitler ile gübre dozları arasındaki farklılıkların yanı sıra çeşit x gübre dozları interaksiyonları da önemli bulunmuştur. Dekara en yüksek tohum verimi Bristol çeşidinde (276.07 kg/da), en düşük tohum verimi ise Capitol ve Captain çeşitlerinde (242.30-241.90 kg/da) elde edilmiştir. En yüksek yağ oranı ilk yıl gübresiz uygulamada (% 45.07), en düşük ham yağ oranı ise 15 kg/da N uygulamasında (% 42.60), ikinci yılında en yüksek ham yağ oranı gübresiz uygulamada (% 46.09), en düşük ham yağ oranı ise 15 kg/da N uygulamasında (% 43.68) saptanmıştır. En yüksek ham yağ verimi ilk yıl bio-one+gübre uygulamasında Bristol çeşidinde (121,73 kg/da), en düşük ham yağ verimi ise gübresiz uygulamada Capitol çeşidinde (89,44 kg/da), ikinci yılında en yüksek ham yağ verimi bio-one+gübre uygulamasında Bristol çeşidinde (151,65 kg/da), en düşük ham yağ verimi ise gübresiz uygulamada Capitol çeşidinde (112,66 kg/da) elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Tekirdağ koşullarında kolzada tohum verimi bakımından bio-one+ gübre yada 15 kg/da N uygulamasını ve Bristol çeşidini önermek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at applying research winter range field, Faculty of Agriculture University of Namik Kemal in 2008-2009 and 2009-2010. The research was conducted using a randomized complete block, split block design with three replicates. Variety and mature in the research were employed to be main and sub plots respectively. The aim of this research was to determine of effects of different four nitrogen (0-5-10-15 kg/da) and two microbial mature percentage of three rapeseed cultivars (Bristol, Capitol and Captain) on seed yield and quality components. In the study flowering days number, maturity days number, plant height, first branch height, branch number, carob height, carob number, the number of seeds per carob, 1000 seed weight, seed yield and rapeseed crude oil content.According to the results of the research; differences between cultivars and mature percentage and cultivar x mature percentage interactions were significant in term of seed yield, oil yield and crude oil content. Bristol (276,07 kg/da) cultivar has showed the highest values for seed yield. Capitol and Captain (242,30/241.90 kg/da) cultivar have showed the lowest values for seed yield. The highest values (%45.07) didn?t use mature implematation for oil content at first year . The lowest values in 15 kg/da nitrogen implementation (%42.60) for crude oil content. The highest values in second year didn?t use mature implematation (%46.09) for oil content. The lowest values in 15 kg/da nitrogen implementation (%43.68) for crude oil content. Bristol (121,73 kg/da) cultivar has (in the bioone+mature implementation) showed highest values for crude oil yield at first year. Capitol (89,44 kg/da) cultivar has (didn?t use mature implematation) showed for crude oil yield at first year. Second year, Bristol (151,65 kg/da) cultivar has (in the bioone+mature implementation) showed highest values for crude oil yield. Capitol (112,66 kg/da) cultivar has (didn?t use mature implematation) showed for crude oil yield at second year.Bristol cultivar in the bioone+ mature or 15kg/da Nitrogen implemetation had the higher seed yield than the other cultivars.