Kaşıkçı (Tekirdağ) Köyü Küçükova ve Topçular Mevkiinde yer alan tarım arazilerinin kategorik sistemlere göre ve yarı ayrıntılı haritalarını oluşturulması
Spoonbill (Tekirdag) position in the village of agricultural lands Küçükova and Artillery, and semi-detailed maps formation by category systems
  1. Tez No: 297676
  2. Yazar: ELİF MENLİKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan bu araştırmada, Kaşıkçı köyü (Tekirdağ) Küçükova ve Topçular mevkiinde yer alan arazilerdeki bağımsız toprakların morfolojik özelliklerini incelemek, yüzey ve yüzey altı katmanlarından alınan toprak örneklerinde fiziksel ve kimyasal özelliklerini saptamak ve her bir ayrıcalıklı toprağı belli kategorik ünitelerle yeryüzü dağılımlarına göre haritada ve/ veya haritalarda göstermek amacı ile hazırlanmıştır. Araştırmanın bulgular bölümünde öncelikli olarak toprak yapan faktörler açıklanmış, daha sonra araştırılan 5 profilin morfolojik özellikleri belirtilerek profil tanımlamaları, fizyografik kesitlerini gösteren şekiller verilmiş ve önemli fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları çizelgeler halinde sunulmuştur. Araştırılan 5 profilin analiz sonuçları değerlendirildiğinde toprakların pH' larının orta asitten, hafif alkaliye doğru değiştiği, tuzluluk sorununu belirlenmediği, kireç değerlerinin az kireçliden, orta kireçliye doğru değiştiği, organik madde miktarlarının çok azdan, ortaya doğru değiştiği tespit edilmiştir. Tekstür sınıfı kil, kil tın, tın, kumlu tın ve kumlu kil tın olarak belirlenmiştir. Bitki besin maddelerince her profile ve horizona göre değişiklik gösteren belirlenmiştir. Çalışma alanı toprakları Toprak Taksonominisi (2010)' ne göre Typic Xerorthent, Typic Haploxerert, typic Haploxerept alt gruplarında sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Spoonbill village (Tekirdag) Küçükova and artillery in the area in upland areas to examine morphological features of the independent land, surface and subsurface layers of soil samples taken to determine the physical and chemical properties and distribution of all the earth is a privileged land units based on certain categorical map and / or prepared to show maps. Factors explained the findings of the research section of land as a priority, then studied the morphological characteristics of the profile by specifying the profile descriptions of 5, given figures showing the physiographic sections and important physical and chemical analysis results are presented in tables. Evaluated the profile analysis results of the investigated soil pH 5 the Master medium-acid, mild alkali changes correct, the problem of salinity has prescribed, at values of lime liming, liming the medium has changed, very lowest to the amount of organic matter, was found to vary toward the center. Texture class clay, clay loam, loam, sandy loam and sandy clay loam, respectively. Plant nutrients, which vary according to each profile and horizona determined. Working space lands Taksonominisi Soil (2010) according to the Typic Xerorthent, Typic Haploxerert, typic subgroups classified Haploxerept.