Rhodobacter capsulatus ve rhodobacter sphaeroides bakterilerinin tıbbi aromatik bir bitkinin büyümesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of rhodobacter capsulatus and rhodobacter sphaeroides on plant growth of a medicinal aromatic plant
  1. Tez No: 823014
  2. Yazar: EYLÜL İREM İREZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAZZEZ GÜRGAN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tarımda verimi artırmak için kullanılan kimyasal gübreler gibi uygulamalar sebebiyle toprak verimliliği tüm dünyada azalmıştır. Mor kükürtsüz bakteriler bitki gelişimini teşvik eden mikroorganizmalardan olup mikrobiyal gübre olarak değerlendirilmesine yönelik kısıtlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada mor kükürtsüz bakterilerden Rhodobacter capsulatus ve Rhodobacter sphaeroides bakterilerinin, tıbbi aromatik bir bitki olan Melissa officinalis L.'nin gelişimi üzerine etkileri saksı denemeleri ile araştırılmıştır. Bitki tohumları viyollerde çimlendikten sonra saksılara aktarılmıştır. Hasat sonrası bitkinin elementel analizi ICP-OES ile yapılmıştır. Kuru maddeden ayrıca etanol ve aseton çözücüleri ile bitki özütleri elde edilip bu özütlerin antibakteriyel etkileri denenmiştir. Bulgularımızın analizleri Minitab13 programında yapılmıştır. R. sphaeroides bakterisinin bitki büyümesini belirgin bir şekilde artırdığı, R. capsulatus bakterisinin ise bitkinin kök boyuna etki ettiği ancak bitkinin gelişimini bu deney sürecinde gerilettiği görülmüştür. R. sphaeroides bitki yaprağındaki P, K, Ca, Cu ve Mn elementlerinin içeriklerini istatiksel olarak belirgin şekilde artırmıştır. R. capsulatus bakterisi ise mikro elementlerden Fe ve Zn'nin içeriklerini ciddi düzeyde artırmış ve bu mikro besin elementlerinin bitki yetiştirme materyalindeki konsantrasyonunu diğer bakteri uygulaması ve kontrol koşuluna göre azaltmıştır. Antimikrobiyal aktivite tayini için agar kuyucuk metodu uygulanmıştır. Bitkiden asetonla elde edilen özütün deneyde kullanılan Gram pozitif bakteriler üzerinde etkisi olmazken, R. capsulatus uygulaması ile büyütülen bitkinin aseton özütünün Gram negatif bakteriler üzerinde R. sphaeroides ile büyütülen bitkinin özütünden daha etkili olduğu görülmüştür. Sonuçlar R. sphaeroides bakterisinin bu deney koşullarında M. officinalis L. bitkisi üzerinde bitki büyümesini teşvik edici etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Soil fertility and efficiency has been decreased all over the world due to applications such as chemical fertilizer use. Purple non sulfur bacteria are among the plant growth promoter microorganisms with a limited studies to be used as microbial fertilizer. In this study, the effects of Rhodobacter capsulatus and Rhodobacter sphaeroides which are among purple no sulfur bacteria on the development of the medicinal aromatic plant Melissa officinalis L. in a pot experiment. Plants were transferred to pots after germination in viols. Aboveground parts of the plants were dried and elemental analysis was carried out by ICP-OES, and later the dried material was used to obtain ethanol and acetone extracts followed by the antibacterial activity testing of the extracts. The analyses of our results were made in Minitab13 program. R. sphaeroides was found to significantly support plant development, while R. capsulatus hindered plant development but supported root length. R. sphaeroides significantly increased the concentration of P, K, Ca, Cu and Mn. On the other hand, R. capsulatus significantly increased Fe and Zn and decreased the concentrations of these elements in the plant growth material compared to the other bacterial application and the control condition. Agar well diffusion method was used for the determination of antimicrobial activity. The acetone extract of the plant grown upon R. capsulatus application was effective on Gram negative bacteria used in this study more than that grown by R. sphaeroides application. The results revealed that R. sphaeroides had plant growth promoter activity on M. officinalis under the study conditions.