Toprak dolgu baraj tasarımı
- Tez No: 29768
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
86 ÖZET Dolgu barajların yapımında üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri, baraj gövdesinin, her konuda olduğ'u gibi maliyetinin düşük ve uzun süre emniyetli olarak kullanılmasıdır» Bu faktörlerin tümü planlama aşamasında kullanılacak malzeme türleri belirlendikten sonra yapılacak stabilite analizleri ile gerçekleştirilir. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma Karaisal ı (fidana) ilçesinin, Catalan Bucağ'ının lOkm güneyinde, Seyhan Nehri üzerinde yapımı halen devam etmekte olan Catalan Barajı ele alınarak iki bölümde incelenmiştir» Baraj gövdesi üst Miyosen yaşlı kumtaşı-ki İtası -çamurtaşı ardalanmasmdan oluşan Kuzgun formasyonu üzerinde yapılmaktadır. Kuzgun formasyonu üzerine diskordansla Teras konglomerası gelmektedir. Stabilite analizlerini gerçekleşt irmek amacıyla ilk olarak Catalan barajı geçirimsiz malzeme alanından numuneler alınmıştır. Alınan bu numuneler laboratuvarda deneylere tabi tutularak zeminin fiziksel ve mekanik özellikleri bel irlenmişt ir. Bu deney sonuçlarına göre yüksekliği Catalan Barajı gibi 70m alınarak üç ayrı homojen gövdeli baraj gövdesi tasarlanmıştır. Memba şevini dalga etkisi ve erozyondan korumak amacıyla kaya dolgu malzemesi kullanılmıştır. ftkım ag'larını kontrol etmek amacıyla mansap şevi topug'una £'m kal iril ı'g'ında filtre yerleştirilmiştir. Dolgu barajlarda stabilite analizleri en kritik olması açısından üç şekilde incelenmektedir. Bunlar inşaat sonu toplam gerilme analizleri, rezervuar dolu ve devamlı bir sızıntı olması halinde efektif gerilmelere göre yapılan stabilite analizleri, son olarakta ani su çekilmesi halinde memba şevi stabilite analizleridir. Model tasarımların tümünde ve Catalan Barajında yukarıdaki koşullarda ayrı ayrı87 stafoilite analizleri gerçekleşt iri lerek ideal gövde şekli saptanmıştır. Stabilite analizlerinde çok yaygın olarak kullanılan basitleştirilmiş Bishop Metodu kullanılmıştır. Ayrıca bölgenin depremsel 1 iğ'i de göz önüne alınarak, deprem etkisi yatay akselerasyon 0. Ig olarak bulunmuş ve bunun stabiliteye etkisi de yine yapılan analizlerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important thing in the construction of an earthfill dam is, to have low cost and to be safe during its life-time. After confirming of the material properties, at the stage of planning, the design of earthfill is provided by stability analysis, This study has been provided as an MSc Thesis. Catalan dam which is still under construction on the Seyhan River, is located 10km south of Catalan (Karaisal i-ftdana) town. Dam is being built on the Upper Miocene aged Kuzgun Formation, having sandstone- cloisonne- mudstone intercalations. Quaternary Terrace Conglomerates rest on the Kuzgun Formation with an angular unconformity. Soil samples were taken from the impermeable material field area to carry out the stability analysis. The physical and mechanical properties of the material have been obtained in the labrotaries. According to the labrotary results, height of dam accepted same as Catalan Dam height of 70m and three different models have been designed. Rockfill materials were used to protect the upstream slope from the wave action and erosion. 2 meters thick filter was fixed at the end of downstream slope toe to control the seepage regime. Embankment dam stability is assessed in relation to the changing conditions of loading and seepage regime which develop from construction trough firs impounding into operational service, including reservoir drawdown. That's why the following conditions have been analysed for the model designs and Catalan Dam. These conditions &re end of construction, steady state- reservoir full, rapid drawdown and the seismic loading additional to previous conditions.89 The widely used Simplified Bishop Horizontal interslice Forces Method was selected for stability calculations. By the time seisraicty of the region also calculated and horizontal acceleration has been found as O. lg. The effect of seismic loading has also been presented»