Kooperatif işletmelerde işgörenlerin iş tatmini ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik bir araştırma: Tarım kredi kooperatifleri Tekirdağ ili örneği
A study for determining the relationship job satisfaction and organizational commitment levels of employees in cooperative organizations: An example Agricultural credit cooperatives in Tekirdag
- Tez No: 297681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İş tatmini ve örgütsel bağlılık kavramları, örgütlerde verimliliği artırması, işgören devir oranını düşürmesi, iş kazalarını azaltması ve huzurlu bir çalışma ortamının sağlanması açısından, örgütlerin önem vermesi gereken konular arasındadır.Bu çalışmanın amacı; birçok sektörde işlenen iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin kooperatif işletmelerde de incelenmesidir. Çünkü kooperatif işletmelerin de diğer işletmeler gibi, örgütsel amaçlara ulaşabilmeleri için kullanmak zorunda oldukları birçok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar içerisinde insan kaynağı, kooperatiflerin başarısı üzerinde belirleyici bir rol üstlenmesi nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda, kooperatiflerde insan faktörü daha çok ortaklar üzerinden değerlendirilmiş, çalışanlar açısından herhangi bir değerlendirme yapılmamıştır. Günümüzde rekabetin bir parçası olarak diğer işletmelerle yarışmak zorunda olan kooperatiflerde insan faktörünün, çalışanlar açısından da değerlendirilmesi gerekmektedir.Çalışmanın örneklemini, Tekirdağ ilindeki Tarım Kredi Kooperatifleri çalışanları oluşturmaktadır. Anket yoluyla 140 kooperatif çalışanından elde edilen veriler, ?SPSS 15.0 for Windows? paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerinin, iş tatmin düzeylerinden olumlu yönde etkilendiği, iş tatminine ilişkin bulguların yüksek oranda (ortalama %70) memnuniyet yönünde olduğu ve çalışanların örgütlerine karşı devam bağlılığı hissetmekle birlikte, duygusal bir bağlılık hissetmedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction and organizational commitment are key areas for organizations as they have been shown or argued to be related to increase in productivity and attendance, decrease in work injury and turnover rates, and creating a positive work environment. In this work, the relation between job satisfaction and organizational commitment, which are commonly examined in different types of organizations, and their effects are investigated in cooperatives with the idea that these institutions should also be equipped with the same resources as the other organizations in order to reach their goals. Among those resources, the human factor should be carefully taken into considereation since it is one of the key elements in determining the success of cooperatives. The studies that are done so far with respect to the human factor in cooperatives have mostly focused on shareholders rather than employees. However, in today's business world, it is crucial to take also employees into consideration as the human factor in cooperatives to effectively compete with any other type of organization. In the study, subjects were selected from Agricultural Credit Cooperative in Tekirdag, Turkey. Data was gathered from a survey conducted among the 140 employees at this institution and analyzed using ?SPSS 15.0 for Windows? program. The result shows that job satisfaction has a positive effect on organizational commitment and Findings as to job satisfaction are in the direction of high rate of pleasure (mean %70). While employees have continuance commitment, They do not have any affective commitment for their organizations.