Bir çikolata üretim tesisinde kalite yönetim sisteminin kurulması
The establishment of quality management system in a chocolate manufacturing facility
- Tez No: 297682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kalite sistemleri, kurulduğu her işletmeye müşteri memnuniyeti, maliyet ve zaman kaybının azalması, planlı çalışma, çalışanların motivasyonunda artış gibi çeşitli faydalar sağlamaktadır. Kalite sistemlerinin bir çalışma prensibi olarak işletmelerde sonradan benimsenmesi ise çeşitli zorluklara sebep olabilir. Ancak işletmeyi kalite sistemleri üzerine kurmak, karşılaşılabilecek dirençleri minimuma indirmeye ve sonrasında sistemin etkin kullanımına olanak sağlar. Ülkemizde sağlıksız gıda üretimi, kalite sistemlerinin işletme kurulumu öncesinde planlanarak uygulanması ile azaltılabilir.Bu çalışmada kalite sistemlerinin ?yön belirleyici? tayin edildiği bir çikolata üretim tesisinin piyasa araştırmasından fabrika kurulumuna geçen süreci incelenecektir. Öncelikle kalite sistemlerinin kuruluş amaçları ve hedefleri açıklanacak, ardından bu çerçevede bir çikolata üretim tesisinin kurulumu incelenecektir. Sektör ihtiyaçlarının tespiti, bina altyapısının hazırlanması, depo kurulumu, kalite kontrol sistemleri için doküman hazırlanması, personel eğitimi gibi başlıklar altında konu detaylandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Adopting quality systems provide several benefits to each and every business enterprise. It reduces cost and time loss increases employee?s motivation and creates customer satisfaction. If one does not adopt quality systems primarily as a work principle, it can cause various difficulties. On the other hand to establish an enterprise upon quality systems enables the effective use of the system by minimizing resistance encountered along the way. The production of unhealthy food in our country can be reduced with the help of a pre-planned quality system.In this study quality systems stated as a distinctive figure will be examined from the process of the market analysis done by the chocolate manufacturing facility until the establishment of the factory. First, the targets and the goals of the quality system?s organizations will be clarified and then the establishment of a chocolate manufacturing facility will be analyzed within the framework. The identification of the needs of the market will be specified under the topics of the preparation of building infrastructure and storage, filing documents for the quality control systems and the training of the employees.