Bazı çörekotu (Nigella sativa L.) populasyonlarının verim ve verim kriterlerinin belirlenmesi
Determination of some black cumin (Nigella sativa L.) populations yield and yield criteria
  1. Tez No: 297687
  2. Yazar: FEZA BAYTÖRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİYE YAVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çörekotu (Nigella sativa L) ,Ranunculaceae familyasına ait tek yıllık bir bitkidir. Çörekotu , tıbbi kullanım alanı özellikle ilaç üretiminde ekonomik önemi çok olan ve besin değeri çok yüksek bir bitkidir.Bu araştırma 2010 vejetasyon döneminde Kocaeli ve Tekirdağ `da çörekotunun yetişme şartlarını ve verim kriterlerini araştırmak ve belirlemek için gerçekleştirilmiştir.Bu araştırmadaki populasyonlar Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden temin edilmiştir. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre, 4 tekerrür ve 2 lokasyon olarak düzenlenmiştir.Araştırma sonucunda, bitki boyu (34.53-53.58 cm), dal sayısı (3.45-4-.42 adet), kapsül sayısı (5.70-7.23 adet), kapsülde tohum ağırlığı (1.27-1.64g), bin tane ağırlığı (1.97-2.30 g), tohum verimi (28.43-43.50 kg/da) ve ham yağ oranının (%16.71-30.08) değerleri arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Black cumin (Nigella sativa L.) plant is an annual spicy herb and belongs to the Ranunculaceae family. Black cumin (Nigella sativa) is a medicinal plant with economic influences, especially in medicine production and It has a rich nutritional value .This research was carried out to investigate and determine yield criteria and growing conditions at Black cumin (Nigella sativa L.) in 2010?growing period in Kocaeli and TekirdağThe populations in research were ensured from Anatolia Agricultural Research Institute of Eskişehir.The research was planned in split block desing with four replicates and two locations.İn this study, plant height (34.53-53.58 cm), branch number (3.45-4-.42 unit plant), capsule number (5.70-7.23 unit plant) , seed weight per capsule (1.27-1.64 g), thousand seed weight (1.97-2.30 g), seed yield (28.43-43.50 kg/da) and crude oil rate between (%16.71-30.08 ) were determined.