Kombine ekim makinalarında değişken düzeyli uygulama sisteminin geliştirilmesi
Development a system for variable rate applications for universal seeder machines
  1. Tez No: 297688
  2. Yazar: LEVNİ CAN ÖZYÜRÜYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada , Dünyada gelişmekte olan Hassas Tarımın önündeki engellerden biri olan ilk edinim maliyeti ve teknoloji yoğun sistemlere bir alternatif geliştirilmiştir. Kombine üniversal ekim makinalarının dağıtıtcı üniteleri için gereken güç saptanarak bu ünitelerin step motorlar tarafından kontrolü sağlanmıştır. Step motorlar makina üzerine yerleştirilirken tekerlekten hareket alarak çalışan sistem kaldırılmış tır. Step motorlar, Excell Tabanlı uygulama haritası ve GPS sinyalleri işlenerek kontrol ünitesi tarafından kontrol edilmesi sağlanmıştır. Geliştirilen Değişken Düzeyli Uygulama Modülü Kullanılm kata olan Üniversal Kombine Ekim Makiaları Üzerine Kolayca yerleştirilebilmektedir. Geliştirilen sistem kontrol ünitesi ile step motorlar, step motoro kontrol devresi , kontrol ünitesi ve GPS anteninden oluşmaktadır . Denemeler sırasında step motorlarla kontrol ünitesi arasında iletişim sorununa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study , developing a modular variable rate application system on Combine Universal Sowing Machines for Precision agriculture . This system is an altenative to expensive and heavy technological variable rate application machines, this modularsystem is controlled by step motors. Stepper motors, Excel-based application map and GPS signals to be processed and controlled by the control unit. Elements of the Developing modular system , stepper motors , GPS antenna , Step Motor Control Circuit and Control Unit . During laboratory tests any problem were found communication between stepper motors and control unit.