Edirne yöresinde yetiştirilen çeltik bitkisinin bazı ağır metal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of some heavy metal pollution of rice plant in Edirne region
- Tez No: 297707
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, Edirne ili İpsala yöresinde yetiştirilen çeltik bitkisinin bazı ağır metal içeriklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun için İpsala, Uzunköprü ve Meriç ilçelerinden Meriç + Ergene Nehri suyu, Meriç Nehri suyu ve Sondaj suyu ile sulanan 36 farklı tarım arazisinden bitki örnekleri alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yörede yetiştirilen çeltik bitkisinde bazı ağır metallerin toksik düzeylerde olduğu saptanmıştır. Bitki örneklerinde Cd, Co, Cr, Ni, Cu ve Fe toksistesi sırayla, % 64; % 44; % 100; % 36; % 8 ve % 75 düzeyindedir. Bitki örneklerinde kurşun Pb toksisitesi belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the heavy metal pollution of rice plant in İpsala Region in Edirne Province. For this purpose, plant samples were taken from 36 different agricultural lands which plants were irrigated Meriç+ Ergene River, Meriç River and Ground water. According to the results, some heavy metal toxcity were determined in rice plant samples. Cadmium, Co, Cr, Ni, Cu ve Fe toxicity were determined, 64 %; 44 %; 100 %; 36 %; 8 % and 75 %, respectively. Cadmium, Cr, Co and Ni pollution were not determined in the soils, presently. But Pb toxcity was not determined in the plant samples.