Edirne yöresine ait işletmelerde yetiştirilen sığırlarda Escherichia coli O157:H7 yaygınlığının real-time PCR ile araştırılması
Investigation of Escherichia coli O157:H7 prevalence in cattle raised in Edirne region by real-time PCR
- Tez No: 862528
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsan ve hayvanların bağırsak floralarında yaşayan ve oportunistik özellikte olan Escherichia coli bazı durumlarda enterik veya septisemik karakterde enfeksiyonlara neden olarak buzağı ve sığır ölümlerine yol açan en yaygın etkenlerden biridir. En yaygın bilinen ve patojenik olan serotipi E. coli O157:H7'dir. Bu serotipin rezervuarı sığırlardır ve etken sığırların bağırsak florasında yaşayabilmektedir. E. coli O157:H7'yi taşıyan hayvanlar dışkıları ile etkeni saçtıkları için meyve, sebze, et, süt vb. gıdaları ve suları kontamine edebilmekte ve buna bağlı olarak sonraki olası bulaşlara aracılık edebilmektedir. Ayrıca hayvanlarla direkt teması sonucunda etken insanlara bulaşabilmektedir. Hayvanlara bulaşma sonucu E. coli O157:H7, Hemorajik Kolitis (HC), Hemolitik Üremik Sendrom (HUS) ve Trombotik Trombositopenik Purpura (TTP) gibi ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu nedenle, sığırların etken taşıyıcılıklarının araştırılması olası bulaşların önlenmesi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; Edirne yöresinde yetiştirilen sığırlarda E. coli O157:H7'nin yaygınlığının Real-Time PCR ile araştırılmasıdır. Çalışmanın materyalini, Edirne il merkezi, ilçe ve köylerine ait aile tipi veya özel işletmelerde yetiştirilen buzağı, düve ve sığırlardan alınan taze dışkı örnekleri oluşturdu. Dışkı örnekleri 79 farklı yerleşim yerinden 120 adeti buzağı, 80 adeti düve ve 200 adeti ergin sığır olmak üzere 400 adet taze dışkı örneği alınmış ve alınan dışkı örnekleri ait 140 adet semptomik, 260 adeti asemptomatik hayvandan alındı. Alınan dışkı örnekleri Tamponlanmış Pepton ile ön zenginleştirmesi (41,5 °C +16 saat) yapıldıktan sonra E. coli O157:H7 yönünden Real-Time PCR ile analiz edildi. Toplam 120 adet buzağıya ait taze dışı örneğinin; 70 adetinin semptomik (ateş, iştahsızlık, ishal) belirti gösteren buzağıya ait olduğu ve 1 adet dışkı örneğinin pozitif sonuç tespit edildiği, 50 adet asemptomatik buzağıdan alınan taze dışkı örneğinden ise pozitif sonuç tespit edilmedi. Toplam 80 adet düveye ait taze dışkı örneğinin; 20 adetinin semptomik, 60 adetinin asemptomatik hayvana ait olduğu ve pozitif sonuç tespit edilmeği görüldü. Toplam 200 adet ergin sığıra ait taze dışkı örneğinin; 50 tanesinin semptomik (ateş, iştahsızlık, ishal) belirti gösteren ergin sığıra ait olduğu ve pozitif sonuç tespit edilmediği ve 150 adet asemptomatik ergin sığırdan alınan taze dışkı örneğinden 1 adet taze dışkı örneğinin pozitif sonuç verdiği görüldü. Sonuç olarak Edirne yöresindeki işletmelerde yetiştirilen her yaş grubuna ait sığırlardan alınan 400 adet taze dışkı örneğinden 2 tanesinde Escherichia coli O157:H7 bulundu ve yaygınlığının %0,5 (2/400) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli, which lives in the intestinal flora of humans and animals and has an opportunistic character, is one of the most common factors that lead to calves and cattle deaths by causing enteric or septicemic infections in some cases. The most known serotype is E. coli O157:H7. The reservoir area of this serotype is cattle and it can survive in the intestinal flora. Animals carrying E. coli O157:H7 can cause the agent to spread to the environment by contaminating foods and water such as fruits, vegetables, meat, milk, etc. with their feces. Direct contact with animals can cause the agent to be transmitted to humans. As a result of contamination, E. coli O157:H7 serotype can cause serious diseases such as Hemorrhagic Colitis (HC), Hemolytic Uremic Syndrome (HUS) and Thrombotic Thrombocytopenic Purpura (TTP). The purpose of this study; To investigate the prevalence of E. coli O157:H7 using Real-Time PCR in cattle raised in the Edirne region. The material of the study consisted of fresh fecal samples taken from cattle raised in family type or private farms in Edirne city center, districts and villages. Fecal samples were taken from 79 different settlements, and fecal samples of a total of 400 clinically healthy and diarrheal cattle were used for the detection of E coli O157H:7; Buffered Peptone Water (BWP) pre-enrichment (41.5 °C +16 hours) was performed and the samples were analyzed by Real-Time PCR. In the study, E. coli O157H:7 was detected in two (0.5%) of 400 stool samples. Out of a total of 120 fresh fecal samples of calves, 70 of them belonged to calves with symptomatic (fever, anorexia, diarrhea) symptoms and 1 fecal sample was positive and 50 fresh fecal samples from asymptomatic calves were not positive. Out of a total of 80 fresh fecal samples of heifers, 20 were symptomatic and 60 asymptomatic animals and no positive results were detected. Out of a total of 200 fresh faecal samples of adult cattle, 50 of them belonged to adult cattle with symptomatic (fever, loss of appetite, diarrhoea) symptoms and no positive result was detected and out of 150 fresh faecal samples taken from asymptomatic adult cattle, 1 fresh faecal sample was positive. As a result, Escherichia coli O157:H7 was found in 2 of 400 fresh faecal samples taken from cattle of all age groups raised in Edirne region and its prevalence was 2/400 (0.5%).