Dişi sığırlarda Q hummasının moleküler (Real-time PCR) ve serolojik (ELISA) yöntemlerle araştırılması
Investigation of q fever in cattle by molecular (Real-time PCR) and serological (ELISA) tests
  1. Tez No: 408322
  2. Yazar: ZEHRA SEDA MAVİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN İKİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul ili ve Trakya yöresinde yetiştirilen, farklı işletmelere ait süt sığırlarının kan ve süt örneklerinde Coxiellla burnetii'nin varlığının real-time PCR tekniği ile moleküler düzeyde araştırılması ve aynı hayvanlara ait spesifik antikor titrelerinin ELISA ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, ayrıca reprodüktif problemlerin varlığı, kan sayımı, yaş, yetiştirildiği şehir, mastit varlığı ve kene enfestasyonu gibi etkenlerin istatistiki önemlerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, reprodüktif problemleri olan (infertil, metrit, abort) ile bu problemlerin görülmediği hayvanlar seçilerek karşılaştırıldı. Çalışmada toplam 200 hayvanın 20 (%10)'si ELISA ile pozitif saptanırken, reprodüktif problemi olan ineklerden alınan 100 serum örneğinin 11 (%11)'i ve reprodüktif problemi olmayan ineklerden alınan 100 serum örneğinin 9 (%9)'u seropozitif bulundu. Toplam 12 adet abort yapmış ineğin 4 (%33)'ü seropozitif olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, presence of Coxiella burnetii in blood and milk samples of dairy cattle raised in Istanbul province and Trakia district by real-time PCR was aimed. And specific antibody titers of matching animals were also investigated by ELISA. Furthermore, statistical significances of obtained data such as presence of reproductive problems, total blood count, age, city, presence of mastitis and presence of tick infestation were studied. For this purpose, cattle with and without reproductive problems (infertil, metritis and abortus) were chosen and compared. In total, 20 of 200 (10%) sera were found to be positive by ELISA. Eleven of 100 (11%) sera from cattle with reproductive problems were positive while 9 of 100 (9%) sera were positive from cattle without reproductive problems. Four of 12 (33%) sera of the aborted cattle were found to be positive.