Asit reaksiyonlu topraklarda kireç uygulamalarının pH ve bazı bitki besin elementlerinin alınımı üzerine etkileri
- Tez No: 29770
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
27 ÖZET Bu araştırmanın amacı asit reaksiyonlu topraklara kireç ilave edilerek pH'da meydana gelecek değişimleri saptamak ve bu değişimlerin bitki besin maddelerinin alınımına etkilerini incelemektir. Bu amaçla kullanılan asit tepkimeli toprağa, altı doz halinde (% 0, 0.25, 0.5, 1, 2, 2.5) kireç, sekiz tekrarlamalı olmak üzere 48 saksıya uygulanmış, kumlu-tın bünyeye sahip, bitki besin elementleri bakımından fakir deneme toprağına temel gübreleme yapılmıştır. 3.5» ay süreyle mısır bitkisi yetiştirilmiştir. Deneme sonrası bitki yetiştirilen toprak Örneklerinin pH'sma bakılarak % 1 kireç dozunun toprak pH'smı bitki yetiştirmeye uygun düzeye getirdiği saptanmıştır. Mısır bitkisi ve kökünün kuru madde ağırlıkları, % 1 kireç, dozuna değin, önemli ölçüde azalmış ancak daha yüksek dozlarda önemli farklılık meydana gelmemiştir. Deneme sonrası bitkinin toprak üstü kısmının N kapsamı artan kireç dozlarına göre artmış, bu artış % 1 kireç dozuna değin önemli düzeyde olmuştur. Kireç dozlarının P ve K alınımı üzerine etkisi olmamış ancak % 0.25'lik kireç dozu, K alınımını tanığa oranla biraz arttırmıştır. Ca alınımı kireç dozlarına paralel olarak, Mg ise % l'lik kireç dozuna değin önemli ölçüde artmıştır. Bitkinin mikroelement alınımları incelendiğinde, % 1 kireç dozundan itibaren Pe miktarında şiddetli bir düşüş görülmüştür. Zn ve Mn alınımı, kireç varlığında negatif yönde etkilenmiştir. Denem sonrası kökün N, P, K, Ca ve Mn kapsamlarına kireç dozlarının etkisi, bitkinin toprak üstü aksamında elde edilen sonuçlara paralellik gösterdiği anlaşılmaktadır. Ancak Mg, Pe ve Zn kapsamlarına kireç dozlarının etkisi toprak üstü kısmından daha farklı olmuştur. Kökün Mg ve Zn alınımı, artan kireç oranlarına göre farklılık göstermemiş, buna karşın Fe çok şiddetli olarak düşmüştür.
Özet (Çeviri)
28 SUMMARY The main objective of this study, was to determine the effect of increasing dose of lime added to the soil on pH values, dry matter weight and the nutrient content of shoot and root of corn plant. For this reason, acid soil used in the experiment was treated with lime at 6 different doses (0, 0.25, 0.5, 1, 2, 2.5). All treatment were set up with 8 replications in Mitscherlich pots. The structure of the soil used in the experiment was sandy-loam and poor regarding plant nutrient. Basic fertilization were applied to the soil. The experiment has been conducted for 3.5 months. The results of pH analysis of representative soil indicated that lime added at 1 % level provided adequate changes in pH. Dry matter weight of shoot and decreased seriously at rates less than 1 % level. But no significant changes in other doses were found. N content of shoot increased in accordance with lime doses added. The increases was significant 1 % level. No significant relationship between lime doses and P and K uptake of- shoot were found. But at 0.25 % level increased K uptake slightly comparing to the control. Ca uptake increased significantly with increasing rate of lime. Mg uptake also increased up to 1 % level. Micro elements content of shoot showed that Fe uptake decreased sharply starting from the 1 % level The effect of lime on Zn and Mn uptake were negative. The effect of lime doses on N, P, K, Ca and Mn content of root were found to be parallel to the results obtained from shoot. But Mg and Zn uptake did not changes depending on increasing lime doses while Fe uptake decreased significantly.