Bir yerli traktörde kullanılacak ileri-geri hareket (powershuttle) sisteminin mekanik bileşenlerinin bilgisayar destekli tasarımı ve analizi
Computer aided design and analysis of mechanical components of move back and forth (power shuttle) system which will be used for a local tractor
- Tez No: 328363
- Danışmanlar: PROF. DR. N. SEFA KURALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mekanik traktör uygulamalarında traktörün ileri geri hareketini yapması için operatörün debriyaj pedalına basmak suretiyle ileri-geri vites kolunu istediği pozisyona getirerek traktörü kullanması sağlanmaktadır.Powershuttle projesi kapsamında, debriyaj pedalına basmaksızın traktörün ileri geri hareketini tamamlaması amaçlanmaktadır. Böylece operatör uzun çalışma saatleri boyunca sürüş esnasında elini direksiyon üzerinden ayırmadan aracın ileri geri hareket etmesini sağlayabilecektir.Bu proje kapsamında yerli bir traktörde kullanılan şanzıman gövdesine göre en uygun tasarım yapılmış ve bu tasarımın mekanik hesapları da tamamıyla tasarıma uygun olacak şekilde hesaplanmıştır. Bunun yanında tasarım esnasında sızdırmazlık, montaj, üretilebilirlik gibi pek çok faktör göz önünde tutulmuştur. Yapılan mekanik hesapları sıralanacak olursa;?Konik dişli çark mekanizması hesabı,?Hidrolik kumandalı lamelli kavramaların hesabı,?Millere gelen kuvvetlerin ve yatakların hesabı, rulman seçimi,?Yay hesabı,?Kama hesabı,?Dinamik analiz,?Yapısal Analiz.
Özet (Çeviri)
In mechanical tractor applications, to make back and forth movement, operators should press clutch pedal, when they change position of the gear shift for driving the tracktor.The purpose of the powershuttle system project is to provide back and forth movements of the tractor without pressing clutch pedal. Thus, during the long working hours, operators could provide back and forth movement of the tracktor, without separating their hands from the steering wheel.In this project contents, according to transmission case, which is used for a local tractor, the most suitable design have been made and also the mechanical calculations have been made to be completely suitable with this design. Besides during the design, many factors have been taken into consideration such as installation, sealing and manufacturability. The mechanical calculations which is made;?The calculation of bevel gear?The calculation of hydraulic operated multi-disc clutch?The calculation of forces on the shaft and bearings, bearing selection?The calculation of spring?The calculation of wedge?Dynamic analysis?Structural analysis