Bazı nötr gün çileklerinin Tekirdağ koşullarında alçak tünelde verim ve gelişme kriterlerinin incelenmesi
Investigation of growth characteristics of some day neutral strawberry cultivars in low tunnel conditions in Tekirdağ region
- Tez No: 297733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER MAKARACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme alanında 2009-2010 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmada bazı nötr gün çileklerinin, Tekirdağ koşullarında alçak tünelde verim ve gelişme kriterleri incelenmiş olup nötr gün çeşitlerinden Fern, Whitney ve Gianna kullanılmıştır.Yapılan gözlem ve ölçümler sonucunda ilk ve son hasat tünelde yetiştirilen çilek bitkilerinden alınmıştır. Bitki başına ortalama verim, ortalama meyve ağırlığı, ortalama rozet gövde ağırlığı, ortalama rozet gövde sayısı, ortalama yaprak sapı sayısı, ortalama kol sayısı ve bitki başına meyve sayısı bakımından yetiştirme ortamları arasındaki fark istatistiki olarak önemsiz bulunmuş, ancak çeşitler arasındaki fark önemli bulunmuştur. Bitki başına ortalama verim bakımından çeşitler arasında en düşük verim Camarosa, en yüksek verim Gianna çeşitlerinden elde edilmiş, bunu Fern ve Whitney çeşitleri izlemiştir. Ortalama meyve ağırlığı, ortalama rozet gövde ağırlığı, ortalama yaprak sapı sayısı ve ortalama kol sayısı bakımından Camarosa en yüksek değere sahip olurken bunu Gianna ve Fern çeşitleri izlemiştir. Bu kriterler açısından en düşük Whitney çeşidi olmuştur. Rozet gövde sayısı bakımından Camarosa en fazla rozet gövde sayısına sahip olurken Fern çeşidi en düşük rozet gövde sayısına sahip bulunmuştur. Çeşitler arasında bitki başına meyve sayısı en fazla Fern çeşidinden elde edilirken, bunu Gianna ve Whitney çeşitleri izlemiş, Camarosa çeşidinin ise en az bitki başına meyve sayısına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in research plots of Namık Kemal University Agriculture Faculty of Department of Horticulture in Tekirdag between 2009 and 2010. In this research, growth characteristics of some day neutral strawberry cultivars were investigated under low tunnel conditions in Tekirdag. Day neutral cultivars that were used in this research were Fern, Whitney and Gianna.First and last harvest dates for these cultivars were determined which were grown under low tunnel conditions. Data obtained from this research indicated that there was no statistical difference between the cultivars in following variables: yield per plant, average fruit weight, average crown weight, average crown number per plants, average leaf number, average number of runners per plant and number fruits per plants. Highest yield was obtained from Gianna cultivar, Fern and Whitney and Camarosa followed consecutively. Growing medium did not affect any variable. Camarosa cultivar has the highest average fruit weight, crown weight and number of leaves while followed by the Gianna and Fern cultivars consecutively. Camarosa cultivar also had the highest number of crowns per plants while Fern has the lowest number of crowns per plant. Fern cultivar has the highest number fruits per plant followed by Gianna and cultivars consecutively. It was observed that Camarosa has the lowest number of fruits per plants.