Trakya bölgesindeki üniversitelerde çalışan akademik personelin beslenme alışkanlıkları üzerine bir araştırma
A study is about food habits of academic staff at Trakya region
  1. Tez No: 297734
  2. Yazar: MÜZEYYEN BERKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Trakya Bölgesi'nde yer alan üniversitelerde çalışan akademisyenlerinsağlık durumlarını, beslenme alışkanlıklarını, gıda tercihi alışkanlıklarını ve sağlıklıbeslenmeyle ilgili tutumlarını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya TrakyaBölgesi'nde yer alan Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Çanakkale OnsekizMart Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi'nden gönüllü toplam 461 birey (200 kadın, 261erkek) katılmıştır. Ankette; bireylerle ilgili genel bilgiler, antropometrik ölçümleri (boy vekilo), genel sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları, gıda tercihi alışkanlıkları yeralmaktadır. Elde edilen veriler, SPSS 17.0 istatistik bilgisayar programı kullanılarakdeğerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; akademisyenlerin antropometrik ölçümleri, genelsağlık durumları, beslenme alışkanlıkları, gıda tercihi alışkanlıkları ve bunlarınakademisyenlerin cinsiyet, unvan, yaş gibi genel özellikleriyle ilişki durumları saptanmıştır.Akademisyenlerin beslenme alışkanlıkları, gıda tercihi alışkanlıkları ve bunların bağlantılıolduğu faktörler saptanmıştır. Cinsiyetin beden kitle indeksine (BKI) etkisinin olduğusaptanmıştır (p0,05). Fast food gıdaları en sık tüketen akademikpersonel, araştırma görevlileridir. Akademisyenlerin %51,8'i beyaz ekmeği, %22,3'ü tamtahıl ekmeğini, %21,3'ü kepek ekmeğini en sık tükettikleri ekmek çeşidi olarak ifadeetmişlerdir. Akademisyenlerin %47,9'u zeytinyağı, %30,4'ü bitkisel sıvı yağ (ayçiçeği,mısırözü, kanola vb.), %16,7'si bitkisel sıvı yağ ve zeytinyağı karışımını en sık tükettikleriyağ çeşidi olarak ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to state health status, food habits, food preferance and attitudes abouthealthy diet of academic staff at Trakya Region. 461 person (200 women, 261 men) attendedto this study from Trakya University, Namık Kemal University, Çanakkale Onsekiz MartUniversity and Kırklareli University. There are general information about individuals,anthropometric measurements (length and weight), general condition, food habits, foodchoosing habits in the survey. SPSS 17.0 statistical computer programme is used. At the endof this study, anthropometric measurements, general condition, food habits of academiciansand their relation with traits like sex, denomination, age is determined. Food habits, foodchoosing habits and factors related with them are determinedand results are present. Sex anddenomination are related with BKI (p0,05). Academicians consume fast foods mostfrequently are research assistants. 51,8% of academicians eats white bread, 22,3% ofacademicians eats whole grain bread, 21,3% eats whole wheat bread most frequently. 47,9%of academicians consume olive oil, 30,4% of academicians consume other vegetable oil (sunflower, corn, canola etc.), 16,7% of academicians consume mixing of olive oil and anothervegetable oil most frequently.