Tarihsel süreç içinde Montreal kent peyzajının oluşumu
The emergence of Montreal?s landscape thoughout the historical process
- Tez No: 297793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yeryüzündeki kentlerin çok büyük bir bölümünün mevcut kentsel yapısı ve morfolojisi, doğuşlarından bu yana bulundukları bölgenin peyzaj yapısına bağlı olarak gelişim göstermiştir. Bir Kuzey Amerika kenti olan Montréal'in kent peyzajı, yaşam için gerekli olan ekili toprağa ve çevresindeki doğal peyzaja yapılan müdahalelerle bugünkü görüntüsüne ulaşmıştır.Araştırmanın portresini, kentin ilk keşfedildiğinde yerlilerin yerleşimi olan Hochelaga'dan bu yana, geçmişteki izlerin günümüz kent morfolojisine ve güncel kent peyzajına etkilerini kapsayan sürecin ortaya konulması oluşturmuştur.Çalışmada, yerlilerden başlayarak günümüze uzanan tarihsel süreçte kentin ilk sakinlerinin yaşam profilinden itibaren, kentin doğal, kültürel ve sosyal değerlerinin ve gelişmelerin tespit edilmesi, gelişen kent peyzajının kent dokusuna olan etkilerinin ortaya konulması ve ilgili süreçleri kapsayan dönemsel odaklanma yöntemiyle kentsel peyzaj analizinin yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Most cities on Earth have seen their existing urban shapes and morphologies evolving from their birth to these days in close relationship to their own regional landscapes. Montreal, as a North-American city, takes the actual aspect of its urban landscape from the cultivated soil needed for life and through the human interventions made to the natural landscape of its surroundings.The research?s portrait has been established by the survey of the timeline enclosing the effects of the traces of the past, from the discovery of American Indians? settlement of Hochelaga to recent time, that the actual city has preserved in its present morphology.Throughout the historical process starting with the Indians and stretching to nowadays, as from the life styles of the first inhabitants of the city, the aim of this work is to retrace the natural and socio-cultural values and developments of the city, to present the effects of city?s landscape to its urban tissue and to construct the analysis of the urban landscape by the method of embracing the related timeline in punctual periods.