Modeling and analysis of sustainable supply chain systems
Sürdürülebilir tedarik zinciri sistemlerinin modellenmesi ve analizi
- Tez No: 297795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TÜRKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Sürdürülebilirlik, tedarik zinciri sistemlerinin tasarımı ve işletiminde önemli bir gerekliliktir. Sürdürülebilir bir sistemde verilen kararların tamamı, ekonomik, çevresel ve sosyal olmak üzere üç temel dayanağı içine almalıdır. Bu üç dayanağın birlikte ele alınması da üç temelli muhasebe olarak tanımlanır. İşletme yönetimi alanında bugüne kadar yapılan klasik çalışmalar, salt-ekonomik amaçlara yoğunlaşmaktadır. Bu sebeple, işletme yönetiminde sürdürülebilirliği sağlamak için, sürdürülebilir bir karar-verme yönteminin benimsenmesi gerekmektedir. Bu metod, ekonomik boyutlara ek olarak, çevresel ve sosyal boyutların da karar-verme sürecine dahil edilmesini gerektirmektedir.Bu çalışmada sürdürülebilir işletme yönetimi probleminin çözümü için yukarıdaki üç temelli muhasebeye uygun bir metodik yaklaşım önerilmektedir. Önerilen yaklaşım, klasik işletme yönetimi problemlerine ait standart matematiksel programlama (eniyileme) modellerinin, çevresel ve sosyal faktörler dikkate alınarak revize edilmesine ve ortaya çıkan yeni modellerin analizine dayanmaktadır. Bu metod, literatürdeki üç ana karar-verme problemine ve bu problemlere ilişkin dört standart modele uygulanmıştır: (i) envanter kontrolü problemi için ekonomik sipariş miktarı ve gazeteci çocuk modelleri (ii) üretim planlama problemi için bütünleşik planlama modeli (iii) ağ tasarım problemi için kapasite kısıtsız tesis yer seçimi modeli.Önerilen yaklaşım, işletme yönetiminde sürdürülebilirliğin sağlanması için, klasik maliyet muhasebesine, çevresel ve sosyal faktörlerin nasıl entegre edilebileceğini tanımlamaktadır. Ayrıca, revize edilmiş modellerin analizi, salt-ekonomik modellerin verdiği en iyi çözümlerin ve bu çözümlere dayalı performans ölçütlerinin, üç temelli muhasebe altında büyük ölçüde değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is an important requirement in the design and operation of supply chain systems. All of the decisions involved in a sustainable system must incorporate three pillars ? namely the economic, environmental and social pillars. Moreover, considering these three pillars simultaneously is termed as triple bottom line accounting. Classical research in the field of supply chain and operations management has focused on pure-economical objectives. Therefore, in order to achieve sustainability in supply chain management, a sustainable decision-making methodology must be adopted. This methodology requires incorporation of environmental and social dimensions in addition to conventional economics in the decision-making process.In this study, a methodological approach to address sustainable supply chain management problem is proposed that conforms to the above triple bottom line accounting. The proposed approach is based on the revision of standard mathematical programming (optimization) models of classical supply chain and operations management problems with environmental and social factors and the analysis of these revised models. The method is applied to three main decision-making problems and four corresponding standard models from the literature: (i) economic order quantity and newsvendor models for the inventory control problem (ii) aggregate planning model for the production planning problem (iii) uncapacitated facility location model for the network design problem.The proposed approach illustrates how environmental and social factors can be integrated with the traditional cost accounting in order to achieve sustainability in supply chain management. Furthermore, the analysis of the revised models shows that the optimal policy and the resulting performance measures proposed by pure-economical models change substantially under triple bottom line accounting.