Synthesis of potentially active quinoline derivatives against prostate cancer
Prostat kanserine karşı potensiyel aktiviteli kinolin türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 297812
  2. Yazar: TURAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Prostat kanseri yaşlı erkekler arasında ölümle sonuçlanan dünya çapında bir kanser türüdür. Son bulgulara göre Amerikalı erkeklerin %15'lik kısmı prostat kanserine yakalanmış ve bunların %3'u hayatlarını kaybetmişlerdir. Prostat kanseri üzerindeki araştırmalar hastalığın birincil sebebi olarak artan androjen seviyesini göstermektedir. Testosteron ve dihidrotestosteron androjen biyosentezinde görev alan en önemli iki erkek hormonudur. Bu iki hormon prostat kanserinin oluşum sürecine katkıda bulunduklarından, testosterone ve dihidrotestosteron hormonlarının salgılanmasını önlemek iyi bir tedavi yöntemi olabilir. Bu sebeple hormon terapisi prostat kanseri tedavisinde sıklıkla tercih edilir çünkü hedef enzimin inhibe edilmesi böbreküstü bezlerindeki ve testislerdeki androjen biyosentezini tamamen durdurabilir. Yapılan çalışmaların çoğu CYP-17 enziminin androjen üretiminin son basamağını katalizlediğini gösterdi. Bu yüzden CYP-17 enzimi prostat kanseri tedavisinde başlıca hedef enzim olarak seçildi. Koç Üniversitesi'nde bilgisayar destekli yazılımlar aracılığıyla CYP-17 enziminin steroid bazlı ve steroid olmayan inhibitörleri belirlendi. Steroid bazlı inhibitörlerin bazı dezavantajlarından ötürü öncü bileşik olarak steroid bazlı olmayan bir inhibitör daha sonra belirlendi. Öncü bileşik üzerinde gerekli düzenlemeler yapıldı ve Autodock programı kullanılarak öncü molekülün türevlerinin yaklaşma ve bağlanma enerjilerinin hesaplamaları yapıldı. Bu projede prostat kanserine karşı potansiyel olarak aktif özellikteki birçok ilaç moleküllerinin büyük bir kısmını oluşturan kinolin türevlerinin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Çeşitli yöntemler kullanılarak sekizinci pozisyonunda amin grubu ve farklı pozisyonlarda alkil grubu içeren kinolin türevleri sentezlenmiştir. Üç tane kinolin türevi sentezlendi; 3-bütil-kinolin-8-amin, 4-bütil-kinolin-8-amin ve 6-bütil-kinolin-8-amin. Sentezlenen bu kinolin türevi bileşiklerinin daha sonra benzoik asit ve çeşitli naftoik asit türevleriyle bağlama reaksiyonları yapıldı. Tüm kinolin bileşiklerinin dönüşümleri ve son ürünlerin yapıları 1D NMR ve 2D NMR verileriyle aydınlatıldı. 18 tane aday ilaç molekül başarıyla sentezlendi ve biyolojik testler için Koç Üniversitesi'ne gönderildi.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the major cause of death among elderly men all around the world. According to the recent reports, 15% of the US men are faced with prostate cancer and 3% of them lose their lives. Researches on prostate cancer have shown that increased levels of androgens are the primary reason for being prostate cancer. Testosterone and dihydrotestosterone are the two important male hormones which stimulate the androgen biosynthesis. Since those two hormones contribute to the progression of prostatic tumors, suppression of these hormones may be a good solution for the treatment of prostate cancer. In this respect, hormone therapy is generally preferred to treat prostate cancer, because inhibition of the target enzyme might be resulting in the total blockage of androgen biosynthesis in adrenal glands and testes. Many studies have indicated that CYP-17 enzyme catalyzes the last step of the androgen production; therefore, CYP-17 enzyme was selected as the primary target enzyme for the treatment of prostate carcinoma. With the help of computational software, steroidal and non steroidal inhibitors of CYP-17 enzyme were determined in Koc University. Due to the drawbacks of steroidal inhibitors, a non-steroidal lead compound was then chosen. Necessary modifications were done on the lead compound and molecular docking studies were performed for the derivatives of the lead molecule by using Autodock program. In this project, synthesis of quinoline derivatives as part of larger drug molecules potentially active against prostate cancer was targeted. Quinoline derivatives containing an amino group at the 8th position and an alkyl substitution at varying positions were synthesized using different approaches. Three derivatives were synthesized; 3-butylquinolin-8-amine, 4-butylquinolin-8-amine and 6-butylquinolin-8-amine. After the synthesis of those quinoline derivatives, in-situ coupling reactions were done with benzoic acid and naphthoic acid derivatives. All transformations of quinoline derivatives and coupling products were verified with 1D NMR and 2D NMR data.18 drug candidates were successfully synthesized and sent to Koc University for the biological testing.