Role of IroC in the fly olfactory system
IroC?nin sinek koku alma sistemindeki rolü
  1. Tez No: 297820
  2. Yazar: MUSTAFA TALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARZU ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Görme ve koku alma nöronları gibi duyu nöronları duyusal örtüşmeyi engellemek amacıyla nöron başına sadece bir duyu reseptörü sentezleme eğilimindedirler ve beyindeki belirli bölgelere aksonlarını göndererek özel bağlantılar oluşturmaktadırlar. Bahsi geçen her iki sürecin de altında yatan moleküler mekanizmalar büyük ölçüde bilinmemektedir. Koku alma sistemi sadece tek bir reseptör geninin çok geniş bir repertuardan (farede 1200 civarında) seçilip ifade edilmesi itibariyle uç bir örnek teşkil etmektedir. Drosophila'nın koku alma sistemi, sayıca az hücre ve reseptörden oluşması ve çok iyi tanımlanmış olması itibariyle bu mekanizmaları çalışmak için ideal bir sistem örneğidir. Drosophila'nın iki koku alma organından biri olan maxillary palp'ta, özellikle de iki koku reseptör geninin, OR33c ve OR85e'nin, birlikte sentezlendiği bir alt grup koku alma nöronlarında, IroC transkripsiyon faktör ailesinin ifadesini gözlemledik. Daha önce IroC'nin iki rodopsin geninin sinek retinasında birlikte sentezlenmesini düzenlediği ve retina hücrelerinin aksonlarının bağlantısına katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Bu bilgiler ışığında klasik işlev kaybettirme ve işlev kazandırma deneyleri yaparak bu gen ailesinin sinek koku alma sistemindeki olası rolünü tespit etmeyi amaçladık. Sonuçlarımız IroC'ye sinek koku alma sisteminde üç işlev atfetmektedir. (i) Iro proteinleri, OR33c ve OR85e genlerinin ifadesini baskılamaktadır. (ii) Iro proteinlerinin, pb2B nöronlarının progenitör hücrelerden özelleşmesinde rolü olabilir. (iii) Iro proteinleri koku alma nöronlarının beyinde doğru bağlantıları oluşturmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sensory neurons, such as the visual and olfactory neurons, tend to express only one sensory receptor per neuron in order to prevent sensory overlap and then send their axons to particular target regions in the brain to form specific connections. The molecular mechanisms underlying either of these processes are largely unknown. The olfactory system represents an extreme example as only one receptor from a very large repertoire of receptor genes (up to 1200 in mouse) is selected for expression. The olfactory system of Drosophila represents an ideal system to study these mechanisms as it is quantitatively reduced and very well described. We have observed expression of a transcription factor family, IroC, in the maxillary palps, one of the two olfactory organs in the fly, and especially in the subset of olfactory receptor neurons, which coexpresses two olfactory receptor genes, OR33c and OR85e. IroC has previously been shown to regulate the coexpression of two rhodopsin genes in the fly retina and to contribute to retinal axon guidance. We thus aimed to identify the putative role of this family of transcription factors in the fly olfactory system by performing classical loss-of-function and gain-of-function experiments. Our results attribute three functions to IroC in the fly olfactory system. (i) Iro proteins repress the expression of OR33c and OR85e genes. (ii) Iro proteins may have a role in the specification of pb2B neurons from progenitor cells. (iii) Iro proteins contribute to the proper targeting of olfactory receptor neurons.