SIK2 involvement in downregulation of FGF signaling through GAB1 and RAF-1
SIK2?nin GAB1 ve RAF-1 üzerinden FGF sinyal yolağının negatif regülasyonuna katılımı
  1. Tez No: 297821
  2. Yazar: YELİZ YILMAZ SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUYAŞ BUĞRA BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Müller hücrelerinin FGF2'ye karşı proliferasyon cevabı Ras/MAPK yolağı üzerinden, hızlı ve geçici ERK 1/2 aktivasyonu ile oluşturulmaktadır. Laboratuvarımızdan çıkan sonuçlar SIK2'nin, yolak elemanlarından Gab1 ve Raf-1 proteinlerini sırasıyla Ser266 ve Ser621 üzerinden fosforlaması ile FGF2 yolağını regüle ettiğini düşündürmektedir. Negatif regülasyon sürecinde gerçekleşecek olayların aktivasyonu için bu fosforlanmaların bağlanma partnerleri ile olan etkileşimleri engellediğini önermekteyiz.Bu hipotezi doğrulamak adına bu çalışma kapsamında, in vitro mutagenez yöntemi ile Gab1 üzerindeki Ser266 ve Raf-1 üzerindeki Ser621 amino asitleri alanine dönüştürülmüştür. 621. serin amino asidinin otofosfarilasyon noktası olması nedeniyle, Raf-1 proteini kinaz inaktif kılınmıştır. HEK293T hücrelerinde anlatımları sağlanan yabanıl ve mutant proteinler, in vitro kinaz deneyinde kullanılmak üzere immünçökeltme yöntemi ile izole edilmiştir. İn vitro kinaz deneyinden elde edilen sonuçlar bu mutasyonların SIK2 tarafından gerçekleştirilen fosforilasyonları engellediğini göstermiştir, böylece SIK2'nin bu serin amino asitlerini hedef aldığı doğrulanmıştır. Bağlanma partnerleri ile beraber immünçökeltme çalışmaları S266A mutasyonunun FGF uyarımına bağlı Gab1-Shp2 etkileşimini arttığına işaret ederken, Gab1-Grb2 etkileşiminde ise belirgin bir fark görülmemiştir. Bu veriler, SIK2 tarafından gerçekleştirilen Ser266 fosforlanmasının Gab1 proteininin Shp2'ye geçici bağlanmasında önemli olduğu ve FGF'e bağlı ERK aktivasyonunu regüle ettiği düşündürmektedir. Bu mutasyonun MIO-M1 hücrelerinin FGF'e bağlı proliferasyonunu bir miktar arttırdığı görülmüştür.Verilerimiz SIK2'nin FGF2 yolağını Gab1 ve Raf-1 proteinlerini, sırasıyla Ser266 ve Ser621 üzerinden fosforlaması ile regüle ettiği önerisini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Proliferative response of Müller cells to FGF2 is propagated via Ras/MAPK pathway, and involves rapid and transient ERK1/2 activation. Results from our laboratory implicate SIK2 in the regulation of FGF2 signaling via serine/threonine phosphorylation of pathway elements Gab1 and Raf1, on Ser266 and Ser621 respectively. We propose that these phosphorylations hamper interaction with the partners to activate downstream events.In this study to test the hypothesis, Ser266 on Gab1 and Ser621 on Raf-1 were mutated to alanine via site-directed mutagenesis. As Ser621 has been described as an autophosphorylation site, Raf-1 was also rendered kinase inactive. Wild type and mutant proteins expressed in HEK 293T cells were purified by immunoprecipitation and were used for in vitro kinase assay. Results obtained from in vitro kinase assays indicated that the mutations obliterated the phosphorylation by SIK2, thus verified that SIK2 targets these serine residues. Co-immunoprecipitation studies revealed that S266A mutation increases FGF dependent Gab1-Shp2 binding, no differences were evident in Grb2-Gab1 interaction. Therefore, it is conceivable that the Ser266 phosphorylation by SIK2 is important in transient nature of Gab1 interaction with Shp2 and might regulate FGF-dependent ERK activation. The mutation led to modest enhancement of FGF dependent proliferation in MIO-M1 cells.