Design of a power aware asynchronous AES circuit
Asenkron AES devresinin düşük güçlü tasarımı
- Tez No: 297845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK BAŞKAYA, YRD. DOÇ. DR. GÖKAY SALDAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Güvenlik ve gizlilikle ilgili farkındalıkların artmasıyla beraber, kriptografinin ilgi alanına giren veri güvenliği, yetkilendirme, entegrasyon gibi servisler dijital sistemlerin ve iletişim ağlarının en gerekli ve vazgeçilemez bileşenleri haline gelmiştir. Günümüzde birçok dijital devre tek bir sistem saati tarafından devre elemanlarının birbiriyle haberleşme zamanlarını tayin ettiği senkron diye tabir edilen yaklaşımla tasarlanmıştır. Fakat dijital devrelerin gittikçe karmaşıklaşmasının sonucu olarak tek bir sistem saatinin tüm devre üzerinde senkron olarak dağıtılması hem zor olmaktadır hem de enerji tasarrufunu düşürmektedir. Bu yüzden asenkron tasarımlar kriptoloji mühendisliği alanında alternatif düşük güç harcayan tasarımlar olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tez kapsamında gelişmiş bir şifreleme standardı olarak kabul edilen AES devresinin senkron uygulamalarına nazaran daha düşük güç harcayan tasarımlarının asenkron olarak yapılabileceği gösterilmiştir. Tasarlanan asenkron devrenin sentezlenmesinde Balsa platformu kullanılmıştır ve tüm güç ölçümleri adil bir karşılaştırma olanağı sunması açısından Xilinx firmasının FPGA ailesi için ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
As the security and privacy awareness continuously arise, cryptographic services such as data confidentiality, integrity, authentication, and non-repudiation become an essential and indispensable part of digital systems and communication networks. Most of the digital circuits rely on synchronous design approach where a single system clock defines the timing of the communication between digital components. However, with the increasing complexity of digital circuits, it is becoming more and more difficult (and energy inefficient) to provide a global clock signal across the whole circuit synchronously. Hence, asynchronous designs emerge as a low power alternative in designing power aware systems urged in cryptographic engineering. In this thesis, it is managed to realize a power aware asynchronous AES (Advanced Encryption Standard) circuit that consumes much less power than similar synchronous implementations. While Balsa is used as a framework to synthesize asynchronous circuits, all low power measurements are carried on Xilinx FPGA families for a fair comparison with the existing literature.