The Significance of color diffrrentation in tuffs from Göreme area
Göreme bölgesindeki tüflerdeki renk değişiminin önemi
- Tez No: 29786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Göreme bölgesinde yer alan tüflerdeki renk farklılaşmasının nedeni ve önemi araştırılmıştır. Bu amaçla kayaçların mineralojik, petrografik ve jeokimyasal özellikleri çalışılmıştır. Çalışma alanı Kapadokya bölgesi içinde yüzlekler veren Ürgüp Formasyonunun Kavak, Tahar ve Sarımaden Tepe üyelerini kapsamaktadır. Kavak üyesi genellikle beyaz, Tahar üyesi pembe, Sarımaden Tepe üyesi ise geçiş renkli (pembemsi gri veya açık gri)dir. Ancak aynı üye içerisinde beyaz ve pembe renk değişimleri gözlenmektedir. Farklı renklerdeki tüflerden alınan örnekler optik mikroskop, X-ışınları difraktometresi ve jeokimyasal metotlarla asal element analizleri incelenerek renk farklılaşmasının nedenleri araştırılmıştır. Aynı renkteki tüfler benzer petrografik özelliklere sahiptir. Farklı renklerdeki tüf örnekleri değişik petrografik karakterlere sahiptir. Beyaz tüfler pembe tüflere göre kilce zengin vçimento, pomza ve küçük plajiyoklaz, kuvars ve biyotit kristalleri içermektedir. Pembe tüfler daha fazla kayaç kırıntıları ve volkan camı parçalarına sahiptir ve zeolitleşme gösterir. Tüm renkli tüflerde kil minerali olarak yalnızca simektitin varlığı tespit edilmiştir. Bu sonuç renk farklılaşmasının kil mineralojisine bağlı olmadığını göstermektedir. Kimyasal analizler pembe tüflerin daha az CaO ve toplam Fe2°3 ve dana fazla Na2° nektarlarına sahip olduğunu göstermektedir. FeO/Fe-0_ oranı ise beyaz tüfden pembe tüfe doğru artmaktadır. Varılan bu sonuç farklı renklerdeki tortul kayaçlarda yapılan benzer amaçlı araştırmaların aksi olarak bulunmuştur. Göreme bölgesi pembe tüflerinin yüksek FeO/Fe_0_ oranı bu bölgedeki su tablasındaki seviye değişimlerinden kaynaklanan bir Fe 2+ indirgenmesi ve onu takipeden ortamdan iki değerlikli demirin (Fe ) taşınması olarak yorumlanabilir. Anahtar Kelimeler s Göreme bölgesi, beyaz ve pembe tüfler, tüflerin mineralojisi ve kimyası, rengin kökeni. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 606.02.01 vi
Özet (Çeviri)
This thesis aims the study of both reasons and significance of color differentiation in the Cappadocia region tuffs. For this aim the mineralogical, petrographical and geochemical characteristics of these rocks were studied. In the studied area, Kavak, Tahar and Sarxmaden Tepe members of Ürgüp Formation are exposed. The general colors of the Kavak and Tahar members are white and pink respectively. The Sarımaden Tepe member shows transitional (pinkish gray or white-gray) colors. However both pink and white colors in a single member are also present. Various colored samples were collected from the exposures of tuffs and were analysed by using an optical microscope, X-ray diffractometer and geochemical techniques (bulk analysis of major elements). iiiThe tuffs having the same color exhibit the same petrographical features, but there are differences among the petrographlcal charateristics of tuffs with different colors. White tuffs are rich in pumice and have small crystals of plagioclase, quartz and biotite and more clayey rock matrix than pink tuffs. Pink tuffs have more rock fragments, volcanic glass shards and exhibit zeolitization. All of the colored tuffs contain only smectite as clay mineral. This result shows that color differences are not dependent on the clay mineralogy. The chemical analyses revealed that pink tuffs have lower concentration of CaO and Fe_0_ total, but a higher value of Na_0. The other oxide analyses show no significant variations between white transitional and pink colored tuffs. The calculated ratio of FeO/Fe.O. has an increasing trend in the direction of white to pink tuff. This result is the opposite of the trend observed for sedimentary rocks having these colors. High FeO/FejD., ratio of pink colored tuff samples of the 3+ Göreme area can be explained by the reduction of Fe followed by the 2+ removal of ferrous iron (Fe ) due to the fluctuation of water table in the region. Keywords s Göreme area, white and pink tuffs, mineralogy, chemistry of tuffs, origin of color. Science Code: 606.02.01 iv