Örenler Barajının jeoteknik özellikleri ve enjeksiyon çalışmaları
Geotechnical properties and grouting works of Örenler Dam
- Tez No: 29785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖRENLER BARAJININ JEOTEKNİK ÖZELLİKLERİ VB ENJEKSİYON ÇALIŞMALARI Yusuf ULUTÜRK Anahtar Kelimeler : Genel Jeoloji, Jeoteknik Özellikler, Enjeksiyon Çalışmaları Özet : Örenler barajı, Karadirek çayı üzerinde sulama ve taşkın korum gayesi ile planlanan bir barajdır. Baraj homojen toprak dolgu tipinde temelden 32.00m, talvegten 23.4811lı yükseklikte olup, sulama ve taşkın koruma amaçlı dır. Geçirimsizlik enjeksiyonla sağlanacaktır. Enjeksiyon perdesi çörtlü kireçtaşlarında inşaa edilecektir. Perde enjeksiyonu azalan aralık yöntemine göre 3m'lik kademeler halinde yapılmıştır. Sonuç olarak çörtlü kireçtaşları homojen olmayan bir yapıya sahiptir. -X-
Özet (Çeviri)
GEOTECHNİCAL PROPERTIES AND GROUTING WORKS OP ÖRENLER DAM Yusuf ULUTÜRK Keywords : General Geology, Geotechnical Properties Grouting Works Summary : The Örenler dam has been planned for flood-preventing on Karadirek river. The dam which has been built for irrigation and flood control purposes and which homogeneous earthfill dam having the heights of 32.00m from the foundation and 23.4811 from the thalweg. Watertightnees in the dam may be secured by the grouting. The curtain grouting work was performed in a cherty limestone on which the dam is designed to be constructed. Groting process has been applied from the surface and diversion tunnel. The intervals between the holes 3m split spacing method has been applied in grouting. At the end of cherty limestone is not of homogeneous nature. -XI-