Tiroid nodüllerinin benign - malign ayırımında us-elastografi ve TI-RADS skorlama sisteminin etkinliğinin araştırılması
Evaluation of the efficacy of us-elastography and TI-RADS scoring system for the differentiation of benign-malignant thyroid nodules
- Tez No: 508554
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Tiroid nodüllerinin benign-malign ayırıcı tanısında TI-RADS skorlama sistemi ve US- Elastografi'nin maligniteyi saptamadaki duyarlılık ve özgüllüğünü değerlendirip karşılaştırarak, tek başlarına ve birlikte etkinliklerini ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2015 - Nisan 2015 tarihleri arasında 49 hastadaki 50 nodül çalışmaya dahil edildi. Tüm olgular Esaote MyLab 70XVG ultrasonografi cihazı kullanılarak gri skala, power Doppler ve elastografi bulgularına göre değerlendirildi. Belirgin hipoekojenite, mikrokalsifikasyon varlığı, düzensiz kontur, solid olmak ve ön arka çapın transvers çaptan daha büyük olması şüpheli unsurlar kabul edilerek TI-RADS skorlaması yapıldı. Power Doppler incelemede vaskülarite periferik, intranodal ve anarşik olmasına göre gruplandı. Gerinim elastografi yöntemi ile transvers ve longitudinal planlarda gerinim renk haritaları elde edilerek Rago skalasına göre kalitatif değerlendirme yapıldı. Semi-kantitatif değerlendirmede nodül gerinimi aynı derinlikte normal parankim ve aynı kesitteki en yumuşak parankime oranlanarak elastisite indeksleri hesaplandı. ROC eğrisi analizi yapıldı. İstatistiksel önemlilik kategorik değişkenler için, ki-kare ve Fisher's Exact Test ile, sürekli değişkenler için 'Student t' ve 'Mann - Whitney U' test ile, korelasyon ise Spearman korelasyon katsayısı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, we aimed to evaluate and compare the sensitivity and specificity of the TI-RADS scoring system and US-Elastography for differentiation of benign-malignant thyroid nodules and evaluate their efficacy on their own, and in combination. MATERIALS and METHOD: 50 thyroid nodules in 49 patients between January 2015-April 2015 were included in the study. All cases were evaluated by gray scale, power Doppler and elastography findings with an Esaote MyLab 70XVG system. Marked hypoechogenicity, microcalcifications, irregular borders, solid nature and taller-than-wide appearance were considered suspicious findings for purpose of TI-RADS scoring. In Power Doppler examination, vascularity of the nodules were categorized into peripheral, intranodular and anarchic vascularity. Using strain elastography method, color maps were acquired in transverse and longitudinal planes, which were then evaluated qualitatively according to the Rago scale. Semi-quantitative evaluation was performed via elasticity indices, which were calculated as the ratio of the strain of the nodule to the strain of the normal thyroid parenchyma at the same level and to the softest parenchyma at the same level. ROC analysis was performed. Statistical significance was evaluated with chi-square and Fisher's exact test for categorical variables; and Student's t test and Mann-Whitney U test for continuous variables.