Temporal and spatial biomonitoring of heavy metals in Eastern Aegean coastal waters using Amphibalanus amphitrite
Doğu Ege kıyı sularında Amphibalanus amphitrite kullanılarak ağır metallerin mevsimsel ve bölgesel biyoizlenmesi
  1. Tez No: 297895
  2. Yazar: SİNEM ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAH KOÇAK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu izleme çalışması, Doğu Ege kıyıları boyunca dört farklı bölgede sert substrat üzerinde yaşayan başlıca fouling türü Amphibalanus amphitrite' in yumuşak dokularındaki ağır metallerin (Hg, Cd, Pb, Cr, Cu, Zn, Mn, ve Fe) bölgesel ve mevsimsel değişimini sunar. Amphibalanus amphitrite, ağır metallerin izlenmesi için güçlü bir aday olarak seçilmiştir. Su ve sediment örnekleri, metal içeriklerini saptamak, çevresel durum ve olası biyoakümülasyon yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için toplanmıştır. Balanuslar tarafından biriktirilen ağır metallerin, biyolojik bulunurluluklarındaki mevsimsel ve bölgesel farklılıkları göstermek için kovaryans analizi kullanılmıştır. Ayrıca balanusların yumuşak dokularındaki metal konsantrasyonlarını biriktirmesi ile vücüt büyüklüğü arasındaki ilişki karşılaştırılmıştır. Örnekleme alanını karakterize edebilmek için her örnekleme mevsiminde dört örnekleme istasyonun fiziko-kimyasal parametreleri ölçülmüştür.Balanuslardaki ortalama metal konsantrasyonlarının akümülasyon sırasına göre, bu organizmaların bakırı (Cu), su ve sedimente göre daha yüksek konsantrasyonda biriktirdiğini göstermiştir. Cu, Cr, Fe, Mn, Pb ve Zn deki en yüksek ortalama metal değerleri, dinlenme amaçlı kullanılan yat ve teknelerin yoğun bir şekilde bulunduğu ve metal içerikli antifouling boyaların kullanımının yüksek olduğu Kuşadası-Setur Marina ve İzmir-Pasaport'tan elde edilmiştir. Hg, Cd, Cu, Fe, Mn ve Zn konsantrasyonları ve balanusların yumuşak dokularının kuru ağırlığı arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Konsantrasyon faktörüne göre Amphibalanus amphitrite, metalleri su ve sedimentten birkaç kat daha fazla biriktirme yeteneğine sahiptir. Birçok iz elementi biriktirmedeki güçlü biriktirme kapasitesinden dolayı balanusların biyoindikatör olarak kullanmak için iyi bir seçim oldukları sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This biomonitoring study presents the spatial and temporal variations of heavy metals (Hg, Cd, Pb, Cr, Cu, Zn, Mn and Fe) in the soft tissues of Amphibalanus amphitrite collected from different sites along the eastern Aegean coast. A. amphitrite has been chosen as a strong candidate for monitoring heavy metals. Sediment and seawater samples were collected to detect their metal contents to gain more information on the environmental conditions and possible bioaccumulation patterns. ANCOVA was used to show possible temporal and spatial differences in the bioavailabilities of heavy metals to barnacles. And the relationships of metal concentrations in the soft tissues of barnacles were also compared as a function of barnacle size. The physico-chemical characteristics have been measured in order to characterize the sampling area.The accumulation order of mean metal concentrations in barnacles showed that barnacles accumulate Cu in a higher degree than both sediment and seawater. The highest mean values of Cu, Cr, Fe, Mn, Pb and Zn were obtained from Kusadasi-Setur Marina and Izmir-Pasaport where recreational boats are densely located and the use of metal-based antifouling paints are high. There was a significant negative relationship between concentrations of Hg, Cd, Cu, Fe, Mn and Zn and soft tissue dry weight of barnacles. According to concentration factor, A. amphitrite has ability to accumulate metals several times more than seawater and sediments. It is concluded that barnacles proved to be a good choice to be used as a bioindicator because of their strong accumulation capacity for many trace metals.