L'interpretation de l'intervention preventive par la doctrine de la guerre juste et le cas d'Irak
Önleyici müdahalenin haklı savaş doktrini tarafından yorumu ve Irak müdahalesi
  1. Tez No: 297934
  2. Yazar: ARZU ÜNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
11 Eylül saldırılarıyla beraber güvenlik endişeleri yeniden ön plana çıktı. Bu yeni dünya düzeninde tanımlar, ulaşılmak istenen hedefler ve uluslararası aktörler değişirken tüm bu değişkenlerin arasında güvenlik endişeleri ilk çağlardan beri aynı kalmıştır. Söz konusu çalışmada, önleyici müdahale, uluslararası teröre karşı haklı savaş ilkesinin bir uzantısı mı yoksa kişisel amaçlar doğrultusunda yürütülen tek taraflı bir müdahale midir? Bu yeni güvenlik stratejisi uluslararası teröre karşı ne kadar etkili olabilecektir? Sorularına yanıt aranacaktır.
Özet (Çeviri)
After September 11 attacks, the security apprehensions take the first place. In this new world order; while definitions, the targets that desirable to reach and the international actors changing, the security apprehensions stays the same since the Antiquity between all those variables. In this study, we are trying to find the answer of these questions: Preventive intervention is the prolongation of the principle of just war against international terrorism or a unilateral intervention according to individual purposes? How this new security strategy is going to be effective against to international terrorism?