Eğitimin ve sahip olunan diplomanın getirisi
Rendement de la formation et d?etre diplôme
- Tez No: 297935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK LEVENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eğitimin yıllık ve saatlik bireysel getirisi, 1994-2007 yıllarında ücretli ve yevmiyeli çalışan fert açısından nasıl deği?mi?tir? Bu ara?tırma Gelir ve Ya?am Ko?ulları veri seti kullanılarak hazırlanmı?tır. ?ki yılın, veri setinde de sadece ücretli ve yevmiyeli, 15 ya? ve üstü bireylerin bilgileri kullanılmı?tır. Eğitimin yıllık getirisini tahmin etmek için Mincer usulü yarı logaritmik kazanç modelleri olu?turulmu?tur. Ayrıca her bir eğitim dönemi için (Okur-yazar, ?lkokul, ?lköğretim-ortaokul, Lise, Meslek Lisesi, Önlisans-Lisans-Lisansüstü) yıllık getiri tahmin edilmeye çalı?ılmı?tır. Gelir grupları içinde eğitimin getirisinin farklıla?ıp farklıla?madığını ölçmek için dilim regresyon (Quantile Regression) çalı?mada kullanılan bir diğer yöntemdir. Çalı?an ferdin eğitiminin getirisinde çalı?tığı faaliyet alanının, cinsiyetinin, ya?adığı bölgenin, deneyiminin ve mesleğinin etkileri de incelenmi?tir.Kesit veriler de eğitim yılları ve sahip olunan diploma seviyesi arttıkça, grup içi gelir e?itsizliğini azalttığı gözlemlenmi?tir. Ayrıca gelirde yüksek ölçüde artmaktadır. Ancak bu gelir artı?ı, yıllar arasında artan eğitim seviyesine yakla?amamı?tır. Hatta yıllar arasında her eğitim seviyesinin kazançları dü?ü? göstermi?tir. ??gücünün deği?en yapısı daha eğitimli bireylerden olu?sa da, bu bireylerin daha fazla gelir elde ettikleri söylenemez. Alt gelir gurupları açısından daha eğitimli olmak üst gelir guruplarına geçmek için daha cazipken artık bu büyük cazibesini kaybetmi?tir.
Özet (Çeviri)
How has the annual and hourly proceeds of education changed between 1994-2007 with regards to wage-earning and casual employees? This study has been compiled using the Income and Living Conditions data set. Only the data related to individuals over 15 years of age, who are employed as wage-earning and casual employees have been used out of the data sets of both years. Semi logarithmic income models have been created using the Mincer approach in order to estimate the annual proceeds of education. Furthermore, annual incomes for each period (Literate, Primary, Primary-intermediate, High School, Vocational High School, Associate?s Degree-Undergraduate-Graduate) have been attempted to be estimated. Another method used in the studies to determine if the proceeds of education has changed within the income groups is the Quantile Regression method. The area of activity, gender, residential area, experience and the profession of the working individuals have also been examined while assessing the advantages of having received an education in income. It is observed from the quantile data that as the years of education and the level of the obtained diploma increases, the income inequality within the group decreases. Furthermore, the income increases considerably. However, this increase in income has not been able to approach the increase in the level of education during the years in question. Moreover, the advantages in income of each education level has decreased over the years. Although the changing structure of the workforce is comprised of more educated individuals; we cannot say that these individuals earn more income. For the lower income groups, receiving an education in order to move to a higher income group has lost its appeal.