Türkiye'nin dış borçlarının analizi ve ekonomik büyüme üzerine etkileri
Analysis of external debts of Turkey and their impact on economic growth
- Tez No: 297938
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Özellikle ikinci dünya savaşı sonrasında oluşan savaş ve savaş öncesi yıllara kıyasla daha güvenli ve istikrarlı ortamda az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler hızlı kalkınma arayışlarına başlamışlardır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ortak sorunlarından biri olan iç kaynakların yetersizliği bu çabaları engelleyen bir neden olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ülkeler bu sorunu aşmak için dış kaynaklardan yararlanma yoluna gitmiştir. Dış kaynaklar yolu ile ülkelerin yetersiz iç kaynak sorununu çözmeleri ve kalkınma hedeflerine ulaşmaları amaçlanmıştır. Ancak elde edilen bu ek kaynakların etkin şekilde kullanılarak yatırımlara ve yatırımlar yolu ile de ekonomik kalkınmaya yönlendirilememesi ve ilerleyen dönemlerde dış borç yükünün aşırı artması ülkelerden dışarıya bir kaynak akımının oluşmasına sebep olmuştur. Bu negatif gelişme de yatırımları dolayısı ile ekonomik büyümeyi engelleyici olumsuz etkiler yaratmıştır. Türkiye de gelişmekte olan bir ülke olarak dış kaynaklardan yararlanma yoluna gitmiştir. Çalışmada Osmanlı'dan günümüze kadar Türkiye ekonomisinde dış borçların gelişimi analiz edilmiştir. 1980-2010 dönemleri arasında da dış borçların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Çalışmada Türkiye'de özellikle 1980-2010 yıllarında dış borçların toplam yatırımlar üzerinde olumsuz bir etki yarattığı ve toplam yatırımlar üzerindeki bu olumsuz etkinin büyümeyi engellediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Underdeveloped and developing countries have started seeking models of development in relatively more secure and stable atmosphere, compared to war and pre wartime, which arouse particularly after World War II. The inadequacy of domestic sources, which is one of the common issues of underdeveloped and developing countries has come up as a problem hindering the mentioned seeking efforts. Above stated countries have utilized from outsourcing to overcome this problem.Outsourcing was intended to resolve the problem of inadequacy of domestic sources and to allow the countries to reach their development targets. Yet, these acquired additional sources were not effectively utilized to be directed to investments, and via investments to economic development. Therefore, external debt burden excessively increased in time leading to a source flow from these countries restraining investments and hence economic growth.Turkey, as a developing country, has also utilized from outsourcing. In this study, development of external debts has been analyzed, starting from Ottoman Period until today. Impact of external debts on economic growth has been studied for a period between 1980 and 2010.As a consequence of the study, it is concluded that, external debts have created a negative impact on total investments between 1980 and 2010 in Turkey, and this negative impact on total investments has prevented economic growth.