Türk kamu ihale sistemindeki gelişmelerin kamu harcamaları boyutunda analizi
Evaluation of the tender system developments in terms of Turkish public expenditure function
- Tez No: 297939
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ B.MUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ülkemizde Cumhuriyet döneminde 10.12.1934 tarih ve 2490 sayılı Artırma ve Eksiltme Kanunu 08.09.1983 tarih ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ve 04.01.2002 tarih ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu uygulanmıştır. Ayrıca kamu ihale sözleşmelerini düzenlemek üzere 05.01.2002 tarih ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu çıkarılmıştır.10.12.1934 tarih ve 2490 sayılı kanunun içerdiği katı hükümler, zaman kaybına sebep olan ayrıntılı düzenlemeler içerdiği için 08.09.1983 tarih ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa geçilmiştir. 08.09.1983 tarih ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun şeffaflık konusunda yeterince etkili olmaması, ihale mevzuatının dağınık olması, dünyadaki gelişmelerin takip edilememesi gibi aksaklıkları neticesinde 04.01.2002 tarih ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na geçilmiştir. Bu kanun getirdiği Kamu İhale Kurumu gibi düzenlemelerle ihale konularını daha denetlenebilir ve takip edilebilir bir duruma getirmiştir.Kamu harcamalarında etkinliğin giderek önem kazandığı günümüzde kamu ihale mekanizmasında şeffaflık ve açıklığın sağlanması çok önemlidir. Kamu ihalelerinde ki yolsuzluk ve usulsüzlükler kamu kaynaklarının kötü kullanılmasına ve suiistimallere neden olur. Türk ihale sistemi, bu konularda daha etkin olabilmek için sürekli yenilenmekte ve özellikle Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde yasal düzenlemeler hızlı bir şekilde hayata geçirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, during the period of Republic, the Auction and Tender Act numbered 2490, Awarding Act numbered 2886 and Public Awarding Act numbered 4734 became effective in order of being effective. In addition, Public Procurement Contracts Law numbered 4735 also became effective in order to regulate the public procurement contracts. Because some provisions of the act numbered 2490 contained some detailed regulations causing loss of time, State Awarding Act numbered 2886 became effective. Then, Public Awarding Act numbered 4734 became effective because the State Awarding Act numbered 2886 was not efficient enough on transparancy, its regulation of auction was irregular and it couldn?t follow the current proceedings on the world. With some regulations introduced by this act, performing the topics of auctions became more controllable and more suitable to be monitored. It is of great importance to provide transparancy and clarity in public auction procedures in our days in which efficiency has gained great importance in public spendings. Lawlesness and irregularity in public auctions lead to misuse of public sources and abuses. Turkish auction system has been continuously updated in order to be more effective in such subjects and especially, legal regulations are rapidly being effective in process of adaptation to European Union.